حسان طاهری: حمایت مردم افغانستان از آتش‌بس، نویدبخش صلح است

کوکچه پرس90 نمایش هاآخرین بروزرسانی:پنج شنبه ۷ سرطان ۱۳۹۷ - ۳:۳۶ بعد از ظهر
حسان طاهری: حمایت مردم افغانستان از آتش‌بس، نویدبخش صلح است
سید احسان طاهری، سخنگوی شورای عالی صلح افغانستان در گفت‌وگویی ویژه با خبرنگار آناتولی با اشاره به آتش‌بس موقت بین طالبان و دولت این کشور در ماه مبارک رمضان، اظهار داشت: “آتش‌بس اخیر گروه طالبان با دولت افغانستان احتمال آغاز مذاکرات صلح در کشور ما را افزایش داده است.

وی در این مصاحبه همچنین تصریح کرد:

“آتش بس دوجانبه طالبان و دولت در سه روز عید فطر، کاروان صلح هلمند، پشتیبانی قاطع آمریکا از پایان درگیری و خشونت، اعلام آمادگی عربستان سعودی برای تسریع روند صلح، همگی نویدبخش پایان جنگ و استقرار آرامش در افغانستان است.

شورای عالی صلح مدیریت کننده و سازمان دهنده روند صلح افغانستان است. ما از طالبان مسلح افغان یکبار دیگر می خواهیم تا به صدای صلح خواهی مردم این سرزمین احترام قائل شده و به زودی آتش بس را تمدید و آمادگی برای مذاکرات مستقیم و رودررو با دولت افغانستان را اعلام کنند”.

-جامعه مدنی افغانستان خواستار شنیده شدن صدای‌شان هستند

“اعضای نهاد های جامعه مدنی، زنان، نمایندگان رسانه ها و مسئولان کمیته های صلح ولایتی در برخی شهرهای بزرگ افغانستان از جمله هلمند، هرات و بلخ از تمدید آتش بس توسط دولت این کشور حمایت کرده و از طرفین درگیری خواستند ندای مردم را لبیک گفته و صلح دائمی را استقرار بخشند.

اعضای این نهادها در روزهای عید فطر و در چارچوب اعلام آتش‌بس با برخی اعضای گروه طالبان عید را به همدیگر تبریک گفتند. دو طرف بحث های در مورد روند صلح داشتند. امیدواری بیشتر شده و آرزو می‌کنم امسال شاهد آغاز مذاکرات دولت با گروه طالبان باشیم.

آنها تاکید کردند که هنگام آمدن مخالفین مسلح به شهرها در ایام عید و پذیرایی گرم مردم از آنان و خوشحالی که در چهرهای مخالفین مسلح به مشاهده می رسید، خود ثابت می کند که جنگ باید ختم یابد”.

-نقش مردم این بار در روند صلح افزایش یافته است

“نقش مردم این بار در روند صلح افزایش یافته و آنها خود را جزِیی از این روند می‌دانند. کسی نمی تواند در مقابل خواست روزافزون مردمی برای پایان درگیری و استقرار صلح ایستادگی کند. طرفین درگیری صدای مردم را بشنوند.

شورای عالی صلح از تلاش نهادهای مدنی و مردمی در این زمینه استقبال می‌کند و به صدای آنها لبیک می گوید. امیدواریم طالبان مسلح نیز با تمدید آتش‌بس به این خواست پاسخ گویند تا اعتمادسازی صورت گیرد. اعتماد متقابل باعث تسریع در آغاز مذاکرات است”.

-فعالیت های شورای عالی صلح کابل به ولایات منقل شد

“روند مذاکرات باید به رهبری و حاکمیت افغانستان صورت گیرد. تمام کشورهای حامی افغانستان از این روند حمایت و تاکید کرده اند که هر نوع تحولات و نشست های بین المللی در داخل و خارج از افغانستان بایستی به رهبری دولت افغانستان باشد.

شورای عالی صلح با مرکزیت کابل تلاش های فروان و وظایف دشوار و عمده ای را در رابطه با صلح داشته است. اخیرا تمرکز خود از مرکز را به ولایات و حتی شهرستان ها منتقل کردیم تا مردم بدانند که در هر نقطه افغانستان سفیران صلح برای میانجیگیری مستقرند.

با برگزاری نشست های مشورتی گام‌های مثبت و ارزنده ای برای صلح برداشته ایم. تحولات شش ماه گذشته برای بسیج مردم جهت ایجاد فضای صلح از دستواردهای ماست. ثابت کردیم که صلح تنها و تنها می تواند با مالکیت و رهبری مردم افغانستان محقق شود”.

طاهری در مورد «نشست جهانی علمای جهان اسلام پیرامون صلح و ثبات افغانستان» که قرار است ماه جولای امسال در عربستان سعودی برگزار شود، گفت: هفته آینده اطلاات نهایی و آمادگی ها در این خصوص را اعلام خواهیم کرد.

-خواهان ادامه حمایت و همکاری دولت جدید ترکیه هستیم

سخنگوی شورای عالی صلح افغانستان در بخش دیگر این مصاحبه ضمن تبریک پیروزی رجب طیب اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه اظهار داشت:

“از دولت جدید ترکیه تقاضای ما این است که مثل دوره های گذشته در کنار مردم افغانستان بایستد و در روند صلح گام های مثبت، عملی و قوی را همانند گذشته بردارد. همکاری های فروانی را که با خواهران و برادران افغان شان انجام داده همیشه موثر بوده است، خواهان ادامه این همکاری‌ها هستیم. از مردم ترکیه به خاطر حمایت های زیاد شان قدردانی می کنیم”.

گفتنی است اعضای نهاد های جامعه مدنی، زنان، نمایندگان رسانه ها و مسئولان کمیته های صلح در برخی شهرهای بزرگ افغانستان از جمله هلمند، هرات و بلخ از تمدید آتش بس توسط دولت این کشور حمایت کرده و از طرفین درگیری خواسته اند به صدای مردم لبیک بگویند و تلاش کنند تا صلح دائمی در افغانستان برقرار شود.

۱۳۹۷-۰۴-۰۷
کوکچه پرس