نشست گروه بین‌المللی تماس تأمین صلح افغانستان در باکو

کوکچه پرس135 نمایش هاآخرین بروزرسانی:جمعه ۸ سرطان ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۳ قبل از ظهر
نشست گروه بین‌المللی تماس تأمین صلح افغانستان در باکو

نشست گروه تماس بین‌الملل برای افغانستان با شرکت نمایندگان عالی رتبه بیش از ۵۲ کشور و سازمان بین المللی به ریاست مشترک افغانستان و آذربایجان در باکو برگزار شد. کشورها و سازمان شرکت کننده در این نشست درباره چالش ها و دستاوردهای روند صلح افغانستان به تبادل نظر پرداختند.

حکمت خلیل کرزی، نماینده سیاسی وزارت امور خارجه افغانستان ریاست مشترک این نشست را بر عهده داشت.

در این نشست کشورها و سازمان های بین‌المللی شرکت کننده اعلام آتش بس یکجانبه دولت افغانستان را یک اقدام شجاعانه تلقی نموده، پیشبرد موفقیت آمیز این آتش بس توسط دولت و مردم افغانستان را نشانه بارز تلاش و تعهد دولت و مردم این کشور برای دستیابی به صلح پایدار دانستند. این نمایندگان همچنین بر حمایت قاطع کشورها و نهادهای متبوع خود از پروسه صلح به رهبری افغان ها تاکید کردند.

کشور و سازمان های شرکت کننده همچنین تعهد و حمایت خود برای مبارزه قاطعانه با تروریزم و به ویژه حمایت قاطع از قوای امنیتی و دفاعی افغانستان را ابراز داشتند.

کشورهای شرکت کننده، برگزاری انتخابات شفاف، آزاد و عادلانه در افغانستان را که بتواند مشروعیت پارلمان و دولت آینده افغانستان که تضمین و باعث بازگشت اعتبار مردم افغانستان به پروسه انتخابات گردد را شرط لازم برای بهبود وضعیت امنیتی و اقتصادی افغانستان دانستند. آنها همچنین از اعلام آماگی خود برای همکاری در برگزاری چنین انتخابات خبر دادند.

گفتنی است گروه بین‌المللی تماس برای افغانستان در سال ۲۰۰۹ میلادی با محوریت موضوع برقراری صلح تشکیل شد که تاکنون نشست‌هایی را در کشورهای اروپایی و آسیایی برگزار کرده است.

۱۳۹۷-۰۴-۰۸ ۱۳۹۷-۰۴-۰۸
کوکچه پرس