نتیجه آتش بس میان غنی و آخنده زاده: ۵۱۳ غیرنظامی در ماه ژوئن توسط طالبان کشته شدند

براثر جنگ ، حملات تروریستی و انفجارها در افغانستان طي يک ماه گذشته 513 غیرنظامی افغان کشته و زخمی شده اند.

کوکچه پرس37 نمایش هاآخرین بروزرسانی:یکشنبه ۱۰ سرطان ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۱ بعد از ظهر

گروه دادخواهی حفاظت از غیرنظامیان افغانستان امروز در گزارش ماهانه خود اعلام کرد : ادامه جنگ، حملات تروریستی و انفجارهای افغانستان در ماه « ژوئن » ۱۸۳ کشته و ۳۳۷ زخمی برجای گذاشت. بیشترین آمار تلفات و زخمي ها مربوط به غیر نظامیان با ۴۶ کشته و ۱۳۰ زخمی در ولایت ننگرهار ثبت شده است و پس از آن کابل و هرات بیشترین تلفات غیرنظامی را داشتند.

عامل اصلی تلفات غیرنظامیان دریک ماه اخیر تروريست هاي داعش اعلام شده اند. داعش مسئولیت بیشتر حملات تروریستی را برعهده گرفت. همچنین شش غیرنظامی براثر بمباران نظامیان آمریکایی در  ولایت نورستان کشته شدند.

رئیس‌جمهور افغانستان اعلام کرد، توافق اخیر میان کشورش و پاکستان یک توافق “بی‌همتا و منحصربه‌فرد” درباره صلح است.

وی ادامه داد: مساله طالبان باید در روابط ما با پاکستان حل شود. برخی مسائل در این باره انجام شده است اما برخی دیگر نیاز است که انجام شود. در درجه اول باید این مسائل بر روی کاغذ مکتوب شود. در حال حاضر مذاکرات پاکستان و افغانستان بر روی کاغذ نوشته و تدوین شده است. اکنون باید به طور جدی عملیاتی شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر پیشرفت‌هایی در ریشه‌کن کردن تروریسم انجام شده است اما به طور آشکار ما باید در این باره و درباره چگونگی همکاری در آینده گفت‌وگو کرده و به توافق برسیم.

همچنین زاهد نصرالله، سفیر پاکستان در افغانستان اعلام کرد: لازم است که کابل–اسلام آباد روابط خود را مستحکم کنند.

او در ادامه اظهاراتش افزود: ما از آتش‌بس استقبال کرده و قویا از آن حمایت می‌کنیم. پاکستان نقش خود را به خوبی در برقراری صلح و مصالحه در افغانستان می‌داند و ما نقشمان را به خوبی اجرا می‌کنیم.

همچنین اشرف غنی اضافه کرد: یکی از گزینه‌های توسعه روابط افغانستان–پاکستان تبدیل این کشور به یک پایگاه اختصاصی است.

۱۳۹۷-۰۴-۱۰
کوکچه پرس