پاکستان برای مهاجران افغانستان ضرب الاجل تعیین کرد

کابینه دولت انتقالی پاکستان به سرپرستی «ناصر الملک» نخست وزیر موقت این کشور به مهاجران افغان در این کشور تا ماه سپتامبر فرصت داد به کشور شان بازگردند.

کوکچه پرس162 نمایش هاآخرین بروزرسانی:یکشنبه ۱۰ سرطان ۱۳۹۷ - ۴:۲۷ بعد از ظهر

به گزارش کوکچه، بر اساس تصمیم دولت انتقالی پاکستان، موضوع مهاجران افغانستانی به دولت آینده این کشور سپرده می شود، لذا حضور این مهاجران در این کشور تا ماه سپتامبر تمدید می شود.

دولت پاکستان طی سال های گذشته بارها و بارها مهلت بازگشت مهاجران افغانستانی را به کشورشان تمدید کرده است.

براساس اعلام کمیسر عالی پناهندگان سازمان ملل، افغانستان دومین کشور در سال ۲۰۱۷ بود و بیشترین تعداد آوارگان را به خود اختصاص داد، به نحوی که جمعیت آوارگان این کشور در طول آن سال، به میزان پنج درصد افزایش داشت و به دو میلیون و ۶۰۰ هزار تن رسید.

پس از اوج گیری دامنه جنگ های داخلی افغانستان در سال های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ میلیون ها تن از این کشور بیرون شدند که بسیاری آنان در پاکستان پناه گزیدند و از آن زمان تاکنون در بخش های مختلف این کشور همسایه زندگی می کنند.

در این اواخر، روابط میان کابل و اسلام آباد به وخامت گرائید و اسلام آباد بر افغان های مقیم در پاکستان فشارها را نیز بیشتر کرد.

کابل و واشنگتن همواره پاکستان را متهم کرده اند که برای جنگجویان گروه طالبان پناه می دهد و تلاش های بازسازی در افغانستان را متاثر می کند.

افزون بر دامنه وسیع اعتراض های جهانی، گروه بزرگی از مهاجران افغان در سال ۲۰۱۶ از پاکستان به افغانستان بازگشتند، اما در سال گذشته، رقم مهاجرین بازگشت کننده به دلیل اوج گیری درگیری ها در افغانستان رو به کاهش نهاد.

این روزها که بیشتر کشورهای اروپایی مرزهای خود را بر روی مهاجران خارجی بسته اند پاکستان و جمهوری اسلامی ایران از چهار دهه گذشته تاکنون پذیرای میلیون ها مهاجر افغان بوده اند.

پاکستان طی چهار دهه گذشته یکی از کشورهای دارای بیشترین مهاجران و پناهجویان در جهان بوده است.

بر اساس گزارش کمیساریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل متحد هم اکنون یک میلیون ۴۵۰ هزار نفر از پناهجویان افغان به صورت قانونی در مناطق مختلف پاکستان زندگی می کنند، در حالی که صدها هزار نفر از پناهجویان افغان به صورت غیر قانونی و ثبت نشده در این کشور به سر می برند .

برخی از مهاجران ثبت شده افغان در پاکستان از تسهیلات مختلف از جمله تحصیل در نهادهای آموزش عالی و متوسطه و کار و کسب نیز برخوردارند .

از سوی دیگر با سخت شدن شرایط زندگی در پاکستان، بسیاری از پناهجویان افغانستانی به کشور خود بازگشته اند و این روند همچنان ادامه دارد .

از سال ۲۰۰۲ میلادی تاکنون، چهار میلیون و ۱۰۰ هزار مهاجر افغان با کمک نهادهای سازمان ملل به کشور خود بازگشته اند .

پاکستان روز ۳۰ ژوئن ۲۰۱۸ را آخرین مهلت برای بازگشت پناهجویان افغانستانی به کشور خود اعلام کرده است.

۱۳۹۷-۰۴-۱۰ ۱۳۹۷-۰۴-۱۰
کوکچه پرس