علمای دین در پکتیا: جنگ در برابر دولت و مردم افغانستان مشروعیت ندارد

انجمن اجتماعی دادخواهان افغان58 نمایش هاآخرین بروزرسانی:سه شنبه ۱۲ سرطان ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۷ بعد از ظهر
علمای دین در پکتیا: جنگ در برابر دولت و مردم افغانستان مشروعیت ندارد

علمای دین در پکتیا: جنگ در برابر دولت و مردم افغانستان مشروعیت ندارد

پکتیا، افغانستان: هیأتی از علمای کشور که سرگرم بازدید از جزوتام های نیروهای امنیتی در پکتیا هستند، با منسوبین و سربازان قول اردوی ۲۰۳ تندر، منسوبین قوماندانی امنیه و زون سپین غر، منسوبین امنیتی و دفاعی کشور در ولسوالی احمد آباد ولایت پکتیا دیدار و در گردهمآیی که به هدف پشتیبانی از نیروهای امنیتی و دفاعی کشور راه اندازی شده بود، اشتراک کردند.

این هیأت در گردهمآیی های جداگانه نیز حمایت خویش را از منسوین امنیتی و دفاعی کشور اعلان داشته و در روشنایی فتوای علمای کشور و قطعنامه علما در اندونیزیا، تداوم جنگ طالبان و سایر گروه های مخالف مسلح در برابر دولت و مردم افغانستان را نا مشروع دانستند.

علمای دین در گردهمآیی که در قول اردوی ۲۰۳ تندر برگزار شده بود، خطاب به نیروهای امنیتی گفتند که شما افتخار و مجاهدین واقعی این سرزمین استید، زیرا برای دفاع از قانون الهی، مردم مسلمان، رنجدیده و مظلوم کشور و از بین بردن فتنه سینه سپر کرده اید.

آنان تأکید کردند جنگ کنونی طالبان؛ نه تنها که هیچ گونه بعد اسلامی ندارد، بل سبب ویرانی و بدبخت ساختن کشور و مردم نجیب و اسلام پرور مان گردیده است.

علما با اشاره به فتوای علمای کشور و قطعنامه علما در اندونیزیا، افزودند: جنگ طالبان مسلح در مقابل دولت اسلامی افغانستان به شمول انتحار، انفجار، کشتن مردم بی گناه و سایر حملات مخالفین مسلح عمل غیر شرعی است و هیچ اساس یا صبغه اسلامی ندارد.

عالمان دین با اشاره به فتوای ۳۰۰۰ تن از علمای جید کشور که درآن جنگ جاری از سوی طالبان را ناروا دانسته شد، افزودند به تعقیب فتوای علمای کشور، امام حرمین شریفین نیز جنگ افغانستان را خلاف دین مبین اسلام دانست و خواهان برقراری صلح  بین طرفین شد.

هیئت علما در صحبت های شان در میان نیروهای امنیتی کشور درپکتیا با اشاره به اعلام آتش بس دولت افغانستان گفتند: در سه روز عید، به اثبات رسید که صلح در کشور ممکن است و ملت مجاهد و رنجدیده افغانستان تشنه صلح استند.

آنان افزودند: هرگاه گروه طالبان  به ندای صلح دولت ومردم مومن و مسلمان افغانستان لبیک نگویند، در روز آخرت مسؤلیت این گناه بزرگ بدوش آنها خواهند بود.

عالمای دین همچنان از برخی پوسته ها و قرارگاه های نیروهای امنیتی در بخش هایی از ولایت پکتیا دیدار کرده و فتوای علمای دین را که در آن جنگ جاری از سوی طالبان ناروا دانسته شده است، توضیح دادند.

###

منبع: مرکز اطلاعات و رسانه های حکومت

۱۳۹۷-۰۴-۱۲ ۱۳۹۷-۰۴-۱۲
انجمن اجتماعی دادخواهان افغان