مراسم باشکوه آغاز سیستم ریاستی در ترکیه برگزار می‌شود

مراسم آغاز سیستم ریاستی در جمهوری ترکیه امروز با شکوه هرچه تمام‌تر و شرکت ده هزار میهمان خارجی و داخلی در کاخ بش‌تپه آنکارا برگزار خواهد شد.

کوکچه پرس68 نمایش هاآخرین بروزرسانی:دوشنبه ۱۸ سرطان ۱۳۹۷ - ۲:۵۹ بعد از ظهر
مراسم باشکوه آغاز سیستم ریاستی در ترکیه برگزار می‌شود

راسم آغاز سیستم ریاستی در جمهوری ترکیه که امروز پس از مراسم ادای سوگند رجب طیب اردوغان در صحن مجلس «ملت کبیر» کشور، در کاخ بش‌تپه آنکارا با حضور حدود ده هزار میهمان از کشورهای مختتلف برگزار خواهد شد.

این مراسم از لحاظ تعداد و تنوع حضار، از کم نظیرترین جشن ها و برنامه های دولتی در دنیا خواهد بود. قشرهای مختلف جامعه ترکیه مانند معلمان، ماموران آتش نشانی و کارگران معدن، پزشکان و بازاریان در این مراسم شرکت خواهند کرد.

رجب طیب اردوغان که با کسب ۲۶ میلیون و ۳۳۰ هزار و ۸۲۳ رای، برنده انتخابات ریاست جمهوری ترکیه شده پس از ادای سوگند در صحن مجلس «ملت کبیر» و بازدید از آرامگاه «آتاترک» با همراهی اسب سواران وارد کاخ بش تپه می‌شود و مورد استقبال گروه مهتران قرار خواهد گرفت.

هنگام ورود اردوغان به کاخ ریاست جمهوری ترکیه ۱۰۱ گلوله توپ شلیک خواهد شد. همچنین در مقر نیروهای هوایی، دریایی و زمینی ارتش ترکیه نیز ۱۰۱ توپ پرتاب می شود.

مراسم مذکور با حضور رهبران ادیان مختلف برگزار خواهد شد و ارکستر سمفونی ریاست جمهوری، گروه کر، گروه موسیقی، مهتران و یگانهای ارتش با لباس های تاریخی و باستانی به هنرنمایی خواهند پرداخت.

سکه یک لیری که از سوی ضرابخانه به طور ویژه ضرب شده است و بر روی آن کاخ ریاست جمهوری و تصاویر مرتبط با مراسم وجود دارد به میهمانان هدیه خواهد شد. تمبری ویژه نیز به مناسبت این روز چاپ خواهد شد.

در ضیافت شام اردوغان دوستان وی از جمله گرهارد شرودر، صدراعظم پیشین آلمان و راشد الغنوشی، رهبر حزب النهضه تونس و نمایندگان سیاسی و دینی اقوام ترک خویشاوند از کشورهای منطقه بالکان و آسیای مرکزی نیز حضور خواهند داشت.

۱۳۹۷-۰۴-۱۸ ۱۳۹۷-۰۴-۱۸
کوکچه پرس