کشتار افغان‌ها همزمان با سفر وزير خارجه آمريکا به‌کابل/ تحليل

همزمان با سفر «مايک پمپئو» وزير خارجه آمريکا به افغانستان، در حمله نظاميان آمريکايي به سه ولايت لوگر، خوست و ننگرهار در شرق افغانستان 22 غير نظامي افغان کشته و زخمي شدند. اين در حالي است که «مايک پمپئو» وزير خارجه آمريکا درديدار با محمد اشرف غني رييس جمهوري افغانستان در کابل ادعا کرد، هدف آمريکا از ادامه حضور نيروهاي اين کشور در افغانستان کمک به برقراري صلح و ثبات در اين کشور است. عملکرد نيروهاي آمريکايي در افغانستان نشان مي‌دهد، اين نيروها خود به عامل ناامني و بحران دراين کشور تبديل شده‌اند و با کشتار مردم اين کشور همچنان جنايت مي‌کنند. آمريکا و سياست دوگانه‌اش درقبال صلح اين بدان معناست که ادعاي مقامات آمريکايي درباره روند صلح افغانستان و کشتار مردم اين کشور نه فقط باهم تناقض دارد، بلکه نشان مي‌دهد که آنان براي مردم افغانستان هيچ ارزشي قايل نيستند. «دونالد ترامپ» رئيس جمهور آمريکا اخيرا به نظاميان اين کشور مستقر در افغانستان اجازه داد تا در عمليات نظامي شرکت کنند. براساس گزارش‌هاي منتشر شده، نظاميان آمريکايي نيز با از سرگيري حملات هوايي و زميني با ادعاي مقابله با خشونت‌گرايان و تروريست‌ها کشتار غيرنظاميان افغان را آغاز کرده‌اند. آمريکا در سال 2001 با حمله به افغانستان و اشغال اين کشور خود به عامل ناامني و تروريسم در اين کشور تبديل شده است. ايجاد زندان‌هاي پنهان از سوي نظاميان آمريکايي و شکنجه افغانها، کشتن غيرنظاميان افغان با هدف سرگرمي و تفريح و استفاده از بمب‌هاي ممنوعه تنها بخشي از جنايات نيروهاي آمريکايي در افغانستان در هفده سال گذشته بوده است. حامد کرزي رييس جمهوري پيشين افغانستان در اين باره گفت: "استفاده آمريکا از بمب‌هاي ممنوعه قويا محکوم است. اين اقدام آمريکا جنگ عليه تروريسم نيست، بلکه استفاده غيرانساني و بي‌رحمانه از افغانستان براي آزمايش تسليحات جديد و خطرناک است." ادعاي آمريکا، مقابله با تروريسم در افغانستان است اما نه تنها تروريسم در اين کشور از بين نرفته بلکه به گفته مقام‌هاي دولت افغانستان تعداد گروه‌هاي تروريستي فعال در اين کشور به بيش از بيست گروه رسيده است. اين بدان معناست که آمريکا به هيچ عنوان قصد برقراري امنيت و ثبات در افغانستان را ندارد بلکه با تداوم ناامني و بحران در اين کشور مي‌کوشد ضمن توجيه ادامه حضور نظاميش در افغانستان آن را به پايگاه مهم در منطقه براي خود تبديل کند. «رابرت فانتينا» کارشناس آمريکايي معتقد است: "اين رفتار رياکارانه، يک رفتار معمول از جانب سياستمداران آمريکايي است. آن‌ها از سازمان‌هاي تروريستي حمايت مي‌کنند آن‌ها مدعي هستند که از حقوق مردم سراسر جهان براي حکومت بر خودشان حمايت مي‌کنند، درحالي که حامي تروريسم و خشونت هستند." در هر حال، وزير خارجه آمريکا در حالي به افغانستان سفر کرد که عملکرد نيروهاي نظامي آمريکا در افغانستان به شدت زير سوال است. زيرا بسياري از ابعاد جنايات نيروهاي آمريکايي ازجمله کشتار مردم، توليد و قاچاق مواد مخدر و حمايت از تروريست‌ها از جمله گروه داعش هنوز افشا نشده است اما رفتار آمريکا در افغانستان کاملا تروريست‌پروري و دامن‌زدن به خشونت است که بيش از پيش خشم و نفرت مردم افغانستان را برانگيخته است. نويسنده: مجيد وقاري

کوکچه پرس62 نمایش هاآخرین بروزرسانی:سه شنبه ۱۹ سرطان ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۴ بعد از ظهر
کشتار افغان‌ها همزمان با سفر وزير خارجه آمريکا به‌کابل/ تحليل
کشتار افغان‌ها همزمان با سفر وزير خارجه آمريکا به‌کابل/ تحليل

همزمان با سفر «مايک پمپئو» وزير خارجه آمريکا به افغانستان، در حمله نظاميان آمريکايي به سه ولايت لوگر، خوست و ننگرهار در شرق افغانستان ۲۲ غير نظامي افغان کشته و زخمي شدند. اين در حالي است که «مايک پمپئو» وزير خارجه آمريکا درديدار با محمد اشرف غني رييس جمهوري افغانستان در کابل ادعا کرد، هدف آمريکا از ادامه حضور نيروهاي اين کشور در افغانستان کمک به برقراري صلح و ثبات در اين کشور است. عملکرد نيروهاي آمريکايي در افغانستان نشان مي‌دهد، اين نيروها خود به عامل ناامني و بحران دراين کشور تبديل شده‌اند و با کشتار مردم اين کشور همچنان جنايت مي‌کنند.

آمريکا و سياست دوگانه‌اش درقبال صلح اين بدان معناست که ادعاي مقامات آمريکايي درباره روند صلح افغانستان و کشتار مردم اين کشور نه فقط باهم تناقض دارد، بلکه نشان مي‌دهد که آنان براي مردم افغانستان هيچ ارزشي قايل نيستند. «دونالد ترامپ» رئيس جمهور آمريکا اخيرا به نظاميان اين کشور مستقر در افغانستان اجازه داد تا در عمليات نظامي شرکت کنند.

براساس گزارش‌هاي منتشر شده، نظاميان آمريکايي نيز با از سرگيري حملات هوايي و زميني با ادعاي مقابله با خشونت‌گرايان و تروريست‌ها کشتار غيرنظاميان افغان را آغاز کرده‌اند. آمريکا در سال ۲۰۰۱ با حمله به افغانستان و اشغال اين کشور خود به عامل ناامني و تروريسم در اين کشور تبديل شده است.

ايجاد زندان‌هاي پنهان از سوي نظاميان آمريکايي و شکنجه افغانها، کشتن غيرنظاميان افغان با هدف سرگرمي و تفريح و استفاده از بمب‌هاي ممنوعه تنها بخشي از جنايات نيروهاي آمريکايي در افغانستان در هفده سال گذشته بوده است. حامد کرزي رييس جمهوري پيشين افغانستان در اين باره گفت: “استفاده آمريکا از بمب‌هاي ممنوعه قويا محکوم است. اين اقدام آمريکا جنگ عليه تروريسم نيست، بلکه استفاده غيرانساني و بي‌رحمانه از افغانستان براي آزمايش تسليحات جديد و خطرناک است.”

ادعاي آمريکا، مقابله با تروريسم در افغانستان است اما نه تنها تروريسم در اين کشور از بين نرفته بلکه به گفته مقام‌هاي دولت افغانستان تعداد گروه‌هاي تروريستي فعال در اين کشور به بيش از بيست گروه رسيده است.

اين بدان معناست که آمريکا به هيچ عنوان قصد برقراري امنيت و ثبات در افغانستان را ندارد بلکه با تداوم ناامني و بحران در اين کشور مي‌کوشد ضمن توجيه ادامه حضور نظاميش در افغانستان آن را به پايگاه مهم در منطقه براي خود تبديل کند.

«رابرت فانتينا» کارشناس آمريکايي معتقد است: “اين رفتار رياکارانه، يک رفتار معمول از جانب سياستمداران آمريکايي است. آن‌ها از سازمان‌هاي تروريستي حمايت مي‌کنند آن‌ها مدعي هستند که از حقوق مردم سراسر جهان براي حکومت بر خودشان حمايت مي‌کنند، درحالي که حامي تروريسم و خشونت هستند.”

در هر حال، وزير خارجه آمريکا در حالي به افغانستان سفر کرد که عملکرد نيروهاي نظامي آمريکا در افغانستان به شدت زير سوال است. زيرا بسياري از ابعاد جنايات نيروهاي آمريکايي ازجمله کشتار مردم، توليد و قاچاق مواد مخدر و حمايت از تروريست‌ها از جمله گروه داعش هنوز افشا نشده است اما رفتار آمريکا در افغانستان کاملا تروريست‌پروري و دامن‌زدن به خشونت است که بيش از پيش خشم و نفرت مردم افغانستان را برانگيخته است. نويسنده: مجيد وقاري

۱۳۹۷-۰۴-۱۹ ۱۳۹۷-۰۴-۱۹
کوکچه پرس