تهداب گذارى ٢ پروژه مهم و حياتى در ولايت بغلان

کوکچه پرس50 نمایش هاآخرین بروزرسانی:سه شنبه ۱۹ سرطان ۱۳۹۷ - ۲:۰۸ بعد از ظهر
تهداب گذارى ٢ پروژه مهم و حياتى در ولايت  بغلان

تهداب گذارى ٢ پروژه مهم و حياتى در ولايت بغلان B56EE080-6F37-4D02-9C56-DD5E2CEFA868

دو پروژه مهم و حیاتی در ولسوالی های دهصلاح و پلحصار ولایت بغلان از سوی برنامه ملی میثاق شهروندی  تهداب گذاری و کار ساخت آن عملاً آغاز گردید.

دو پروژه مهم و حیاتی که شامل کندن کاری ۵ حلقه چاه نیمه عمیق در شورای انکشافی میرهزار خیل ولسوالی پلحصار و ساخت یک شبکه آبرسانی به طول ۳۸۴۶ متر در شورای انکشافی قلعه اولنگ ولسوالی دهصلاح میباشد از سوی انجنیر اول خان احمدزی ریس احیا و انکشاف دهات ولایت بغلان و انجنیر احمد آقا لطیفی مسؤل ولایتی برنامه ملی میثاق شهروندی به حضورداشت فیض محمد امیر ولسوالی ده صلاح، بزرگان قومی، رؤسای شوراهای انکشافی این ولسوالی تهداب گذاری و کار ساخت آن عملاً آغاز گردید.

انجنیر اول خان احمدزی ریس احیا و انکشاف دهات ولایت بغلان گفت، با ساخت این پروژه ها مشکلات سالیان متمادی باشنده گان این قریه ها از نگاه نبود آب آشامیدنی صحی بر طرف می شود و به آب صحی در داخل قریه های شان دسترسی پیدا می کنند.

ریس احیا و انکشاف دهات بغلان ضمن قدردانی از همکاری مردمان این ولسوالی ها، از آنان خواست که در حفظ و نگهداری پروژه های عام المنفعه از خود توجه نشان بدهند.

انجنیر محمد آقا لطیفی مسؤل ولایتی برنامه ملی میثاق شهروندی می گوید،  این پروژه ها بر اساس اولویت و نیازمندی باشنده گان این شوراهای انکشافی انتخاب گردیده است. به گفته او با تکمیل کار این پروژه ها نیازمندی مردم به آب صحی مرفوع می شود و همچنان از امراض گوناگونی که در سالیان دراز دامنگیر مردم بود جلوگیری می گردد.

حفر ۵ حلقه چاه نیمه عمیق در ولسوالی پلحصار مبلغ ۸۹۹ هزار و ۳۹۲ افغانی و ساخت شبکه آبرسانی مبلغ ۱ ملیون و ۵۶۷ هزار افغانی با سهم ده درصد مردم از بودجه وزارت احیا و انکشاف دهات هزینه بر میدارد که از این پروژه ها ۱۹۲ خانواده مستفید خواهند شد.

بر علاوه مزیت که این پروژه ها دارد، برای ۲۰۶۶ نفر کارگر ماهر و غیر ماهر زمینه کار فراهم گردیده است که این خود یکی از بزرگترین چالش (بیکاری) در قریه ها را از بین میبرد.

در عین حال فیض محمد امیر ولسوال دهصلاح نیز اقدامات وزارت احیا و انکشاف دهات را در قبال تطبیق پروژه های مختلف عام المنفعه در سطح این ولسوالی ستایش می کند و وعده می سپارد که از هرگونه همکاری با کارمندان این وزارت دریغ نمی ورزد.

ولسوال دهصلاح همچنان می گوید که با آغاز کار ده ها پروژه بزرگ عام المنفعه در این ولسوالی در کشت بته های که از آن مواد مخدر حاصل می شود کاهش چشم گیری به میان آمده است و وی دلیل این کاهش را پیدا شدن زمینه کار برای مردم می داند.

عبدالله یکی از باشنده قریه میرهزار خیل ولسوالی پلحصار با خرسندی از آغاز کار حفاری چاه های نیمه عمیق در قریه شان می گوید که مردم نسبت نبود چشمه ها و چاه های آب، آب آشامیدنی شان را از جویبارهای تهیه می نمایند که این موضوع سبب افزایش امراض گوناگون بخصوص اسهالات در میان کودکان شده است.

وی می گوید، با تکمیل کار این چاه ها مشکلات سالهای متمادی آنان برطرف می شود و به آب آشامیدنی صحی دسترسی میابند.

گفتنی است که عنقریب چندین پروژه عام المنفعه دیگر نیز در این ولسوالی ها تهداب گذاری خواهد شد.

منبع: ودصم

۱۳۹۷-۰۴-۱۹ ۱۳۹۷-۰۴-۱۹
کوکچه پرس