رییس جمهور، به هدف اشتراک در نشست سران ناتو، به بروکسل رفت

انجمن اجتماعی دادخواهان افغان55 نمایش هاآخرین بروزرسانی:سه شنبه ۱۹ سرطان ۱۳۹۷ - ۲:۵۹ بعد از ظهر
رییس جمهور، به هدف اشتراک در نشست سران ناتو، به بروکسل رفت

رییس جمهور، به هدف اشتراک در نشست سران ناتو، به بروکسل رفت

کابل، افغانستان: رییس جمهوری اسلامی افغانستان، صبح امروز به هدف اشتراک در نشست سران ناتو، به بلجیم سفر کرد. این نشست قرار است با حضور سران ناتو روز پنجشنبه هفته روان در بروکسل برگزار گردد. شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی ریاست جمهوری که روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری در مرکز اطلاعات ورسانه های حکومت حضور یافت گفت: “افغانستان، مبارزه با تروریزم  فرامرزی، حمایت از پروسه صلح ومبارزه با شبکه های اقتصاد جرمی؛ از موضوعات مورد بحث در نشست سران ناتو است.”

مرتضوی افزود که رییس جمهور قرار است فردا چهارشنبه با برخی مقام ها دربروکسل دیدارهای دو جانبه داشته باشد و روز پنجشنبه با آغاز نشست سران ناتو، درآن اشتراک و سخنرانی کند. وی تأکید کرد که نتایج این نشست افزون برتعهد ادامه حمایت سران ناتو از افغانستان، در پروسه صلح نیز می تواند مهم باشد زیرا افزون بر تلاش های دولت برای تأمین صلح در کشور، به اجماع سیاسی کشورها برای دستیابی بهتر به این پروسه نیاز است.

معاون سخنگوی ریاست جمهوری نشست علمای دینی کشورهای اسلامی درعربستان سعودی را که  امروز با میزبانی این کشور برگزار شده است، برای افغانستان با اهمیت دانست وگفت که عربستان میزبان علمای دینی از بیش از ۳۰ کشور اسلامی است. وی افزود: “نشست دو روزه علمای اسلام در عربستان پیام های واضح ومشخصی در رابطه به صلح دارد وحکومت افغانستان پیش از این نیز از این گونه پیام ها استقبال کرده است.” مرتضوی در همین حال از گروه هایی که با دولت و مردم افغانستان درجنگ استند خواست به فتواهای علما اهمیت دهند و دست ازجنگ بکشند.

مرتضوی در این کنفرانس خبری به نگرانی ها از انتقال آرشیف افغان فلم به ارگ پاسخ داد وگفت: “هدف اساسی انتقال آرشیف افغان فلم به آرشیف ارگ، ایجاد مصونیت برای این ذخیره مهم فرهنگی کشور است. وی تأکید کرد آرشیف افغان فلم برای دایم در ارگ باقی نخواهد ماند ودر صورتی  که افغان فلم بتواند جای مصون ومعیاری برای آرشیف خود بیابد، دو باره منتقل خواهد شد.

معاون سخنگوی ریاست جمهوری گفت که از آرشیف افغان فلم در ارگ به گونه معیاری نگهداری می شود ودر رأس آن افراد متخصص وحرفه ای قرار دارند. وی تأکید کرد با انتقال آرشیف افغان فلم به ارگ، هیچگونه محدودیتی برای دسترسی به مواد آرشیف وجود ندارد ومقرره ای برای استفاده از آن تهیه می گردد.

###

منبع: مرکز اطلاعات و رسانه های حکومت

۱۳۹۷-۰۴-۱۹ ۱۳۹۷-۰۴-۱۹
انجمن اجتماعی دادخواهان افغان