نتایج نشست دو روزه عالمان جهان اسلام درمورد افغانستان اعلام شد

بیش ازدوصد نماینده از جمله عالمان دین از پنجاه و هفت کشور اسلامی در پایان نشست دو روزه شان درشهر مکه اعلامیه‌یی صادر کردند که در آن از دولت افغانستان و گروه طالبان خواسته اند تا روند گفت‌وگوهای صلح را آغاز نمایند و به بحران فعلی در کشور خاتمه دهند.

کوکچه پرس61 نمایش هاآخرین بروزرسانی:پنج شنبه ۲۱ سرطان ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۸ قبل از ظهر
نتایج نشست دو روزه عالمان جهان اسلام درمورد افغانستان اعلام شد

 در این اعلامیه افغانستان دارای دولت اسلامی و مردمان ان مسلمان و بی گناه گفته شده اند وتلاش‌ها برای جنگ در این کشور سزاوار نکوهش شناخته شده اند.

دراعلامیه از طالبان و حکومت افغانستان خواسته شده است که آتش‌بس کنند و گفت‌وگو نمایند.

در این نشست، عالمان جهان اسلام حمایت همه جانبه شان را از استقرار صلح پایدار در افغانستان اعلام نمودند و از طرف‌های درگیر جنگ به خصوص حکومت افغانستان و گروه طالبان خواستند که روی یک آتش بس به توافق برسند.

اعلامیه بر برجسته شدن نقش عالمان دین در روند صلح افغانستان تاکید کرده است.

آنها همچنین اظهار داشتند که خشونت و کشتن مردم بی گناه در تضاد با آموزه های اسلام است.

در اعلامیه مذکور همچنان آمده است: افغانستان یک کشور اسلامی است و شهروندان آن مسلمان استند و زندگی آنان مقدس است. هرگونه کشتار مسلمانان خلاف آموزه های اسلام و در تضاد با اصول وحدت امت اسلامی و همبستگی اجتماعی میان مسلمانان است.

یوسف بن احمد العثمین، دبیر کل سازمان همکاری اسلامی گفت: تجاوز بر خون، مال و عزت مسلمانان حرام است و از همین رو تاکید می ورزیم که حمله‌های انتحاری که مردمان بی گناه را آماج قرار می دهند و جنگ میان مسلمانان از سوی خدا و رسول او حرام شده اند.

شوقی علام، مفتی بزرگ مصر گفته است: بدون شک که تمامی علما که در این نشست حضور دارند اقرار می کنند که از رهگذر شرعی، مصالحه واجب است و تمامی طرف ها باید چیزهایی را که شریعت گفته است بپذیرند.

نماینده‌گان بیش از ۵۰ کشور اسلامی، به‌روزهای سه شنبه و چهارشنبه، برای دو روز در شهرهای جده و مکه در عربستان سعودی، دربارۀ جنگ و صلح افغانستان نشستی برگزار نمودند. قبل از این، رسانه‌های عربستان سعودی، گزارش داده بودند که در این نشست، عالمان دینی، تروریزم و تندروی خشونت بار را در تمامی اشکال و شیوه‌های آن بربنیاد اصول اسلامی، محکوم خواهند کرد.

گروه طالبان در واکنش به نشست علمای دینی جهان اسلام در عربستان اعلام کرده است که اگر این نشست جنگ کنونی افغانستان را حرام اعلام نمایند، این اقدام همکاری با ایالات متحده امریکا خواهد بود.

۱۳۹۷-۰۴-۲۱ ۱۳۹۷-۰۴-۲۱
کوکچه پرس