با تعهد به برنامه تنظیم خانواده، می توان فقر را کاهش داد

انجمن اجتماعی دادخواهان افغان61 نمایش هاآخرین بروزرسانی:سه شنبه ۲۶ سرطان ۱۳۹۷ - ۵:۰۲ بعد از ظهر

با تعهد به برنامه تنظیم خانواده، می توان فقر را کاهش داد

کابل، افغانستان: وزرات اقتصاد برای تنظیم رشد نفوس قابل استطاعت در کشور، تلاش می کند. مصطفی مستور، وزیر اقتصاد کشور که در نشستی به مناسبت روزجهانی جمعیت در مرکز اطلاعات ورسانه های حکومت سخن می زد، با تاکید بر آنکه نفوس اساس برنامه ریزی دولت هارا تشکیل دهد، افزود: “وزارت اقتصاد در حال ترتیب نمودن طرح اقتصادی با نظر داشت میزان رشد نفوس کشور است.”وی با اشاره به رشد روز افزون نفوس کشور، از خانواده ها خواست با تنظیم خانواده، نقش اساسی را برای رفاه جامعه داشته باشند.

براساس آمار اداره مرکزی احصاییه، درحال حاضر کل نفوس کشور ۳۱.۵ میلیون نفر تخمین می شود وامسال حدود ۶۷۵ هزار نفر به این آمار اضافه می گردد. حسیب الله موحد، معاون مسلکی اداره ملی احصاییه ومعلومات با تأکید برآنکه وزارت اقتصاد روی پالیسی نفوس کار می کند، افزود که این اداره وزارت اقتصاد را در ساختن یک پالیسی جامع برای مدیریت نفوس همکاری می کند.روز جهانی جمعیت در افغانستان امسال با این شعار که “تنظیم خانواده یک حق انسان است” بزرگداشت شد. احمد جان نعیم، معین پالیسی وپلان وزارت صحت عامه نیز با تأکید بر اهمیت ایجاد فاصله میان ولادت ها و مدت شیر دهی طفل برای دوسال گفت که با تعهد به برنامه تنظیم خانواده، می توان فقر را در کشور کاهش داد.او گفت وزارت صحت عامه در حال تطبیق میتود های فاصله دهی بین ولادت ها است وتا اکنون ۲۳ درصد زنان در شهر ها از میتود های مدرن استفاده می کنند. معین وزارت صحت عامه تطبیق موثر این برنامه در سطح شهرها ودهات را نیازمند بالا بردن میزان آگاهی خانواده ها از برنامه تنظیم خانواده دانست وخواهان همکاری سکتوری در این زمینه شد.

براساس آمار انجمن قابله های افغان، در حال حاضر ۸۷ درصد خدمات صحت باروری که برنامه تنظیم خانواده نیز بخشی از آن است، توسط قابله ها عرضه می گردد. به گزارش این انجمن، برنامه تنظیم خانواده، ۵۶ درصد میزان مرگ ومیر مادران وکودکان را کاهش می دهد.سازمان ملل متحد در سال ۱۹۸۹ یازدهم جولای را به عنوان روز جهانی جمعیت اعلام کرد و از این روزهمه ساله در سراسر جهان از جمله افغانستان بزرگداشت می شود.###

منبع: مرکز اطلاعات و رسانه های حکومت

۱۳۹۷-۰۴-۲۶ ۱۳۹۷-۰۴-۲۶
انجمن اجتماعی دادخواهان افغان