افتتاح سب استیشن برق گلبهار

کوکچه پرس58 نمایش هاآخرین بروزرسانی:پنج شنبه ۱۸ اسد ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۳ قبل از ظهر

افتتاح سب استیشن برق گلبهار substation

محمداشرف غنی  در سفرش به ولایت کاپیسا، با قطع نوار و فشار دادن دکمه، سب استیشن ۲۲۰/۲۰ کیلوولت گلبهار و لین انتقالی ۲۲۰ کیلوولت از پشتۀ سرخ به گلبهار و از گلبهار الی احمد بیک راروز چهار شنبه افتتاح کرد.

رئیس جمهوری هنگام ورود به ولسوالی حصۀ اول کوهستان ولایت کاپیسا که در آن سب استیشن برق گلبهار موقعیت دارد، مورد استقبال بزرگان و نمایندگان مردم ولایت کاپیسا در ولسی جرگه، قرار گرفت و بعد از افتتاح سب استیشن مذکور، در مراسمی که بدین مناسبت با حضور صدها تن از باشنده گان ولایت کاپیسا برگزار گردیده بود، اشتراک و سخنرانی نمود.

ابتدا عبدالطیف مراد والی کاپیسا صحبت کرد و ضمن خوش آمدید به رئیس جمهور و هیئت همراه اش، از کارکردها، دستآوردها و ابتکارات رئیس جمهور کشور در عرصه های مختلف بخصوص آتش بس، تشکر کرد و بر مبارزه با فساد، تقویت نیروهای امنیتی و دفاعی مستقر در ولایت کاپیسا و عملی شدن پروژه های زیربنایی در این ولایت، تاکید کرد.

والی کاپیسا، احداث بند باغ دره، بازسازی فابریکه نساجی گلبهار و آغاز کار عملی باغ تفریحی صیاد را از خواست های مهم مردم این ولایت عنوان کرد.

بعداً محمد گل خلمی معین و سرپرست وزارت انرژی و آب در خصوص سب استیشن ۲۲۰/۲۰ کیلوولت گلبهار و لین انتقالی ۲۲۰ کیلوولت از پشتۀ سرخ به گلبهار و از گلبهار الی احمد بیک معلومات داده گفت که این سب استیشن به کمک تیم انجنیری اردوی امریکا به هزینۀ ۶۵.۸ میلیون دالر ساخته شده است و برای ۳۰۰۰۰ مشترک برق تامین خواهد کرد.

بعداً امین الدین مظفری یکی از متنفذین قومی صحبت کرد و از طرح ها  برنامه های رئیس جمهور در بخش زیربنا، سیاست های منطقوی و بین المللی، مبارزه با فساد، غاصبین و افراد مسلح غیر مسئول استقبال و حمایت کرد. وی از افتتاح سب استیشن برق تشکر کرد و خواهان آغاز کار عملی سرک دانش گردید.

متعاقباً خانم سارا به نمایندگی از پارلمان جوانان صحبت کرده گفت که کاپیسا یک منبع دست ناخورده است و باید برای تمام کشور مبدل به یک مارکیت شود.

وی خواستار ایجاد فابریکه پروسس و بسته بندی میوه جات و سبزی جات، رشد مهارت و بلند بردن ظرفیت های جوانان، برگزاری انتخابات شفاف گردید.

سپس رئیس جمهور غنی صحبت کرد و ضمن اینکه افتتاح سب استیشن برق کاپیسا را به مردم این ولایت تبریک گفت و افزود: کاپیسا محل و مجد حماسه های تاریخی بوده و شهدا و قهرمانان جهاد مقدس مردم را به ذهنم تداعی می کند.

رئیس جمهور از ایستادگی و پایمردی نیروهای امنیتی و دفاعی در راستای دفاع از کشور و مردم ستایش کرده، گفت از اینکه نیروهای امنیتی و دفاعی ما قهرمانانه ایستاده اند، امروز بقای افغانستان در خطر نیست و از این امتحان موفقانه بیرون شده ایم.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه اجماع بخاطر صلح و رفاه وجود دارد، گفت که عمده ترین موضوعاتی که در زمان باقی مانده حکومت وحدت ملی روی آن تمرکز صورت خواهد گرفت، برگزاری انتخابات شفاف و همه شمول که آن را به هر قیمتی شود، انجام می دهد. وی از زنان خواست که در انتخابات اشتراک گسترده نمایند و تاکید کرد که موانع که برای حضور زنان در انتخابات شورای ولسوالی وجود داشت، برداشته خواهد شد.

رئیس جمهور گفت که در زمینۀ برقراری صلح، اجماع وجود دارد، صلح در عقب پرده صورت نخواهد گرفت و ما صلح پایدار می خواهیم. وی افزود که مشوره ها با اقشار مختلف جریان دارد.

محمد اشرف غنی گفت که اصلاحات به قوت خود ادامه پیدا می کند و بدون اصلاحات مملکت به پای خود ایستاد شده نمی تواند.

وی با توجه به خواست ها و پیشنهادات مردم ولایت کاپیسا، گفت که سرک دانش در کمیسیون تدارکات تحت کار است، کمپلکس اداری ولایت تمویل می شود و پارک صیاد بحیث یک پارک ملی ایجاد خواهد شد.

رئیس جمهور غنی گفت که یک سالون فاتحه خوانی و چند کودکستان در کمپلکس اداری ولایت کاپیسا در نظر گرفته شود. وی بر عصری شدن زراعت، باغداری و جنگلات در ولایت کاپیسا و همچنان نقش گردشگری، صنعتی و ترانزیتی و تحول بنیادین در مکاتب و پوهنتون های کاپیسا تاکید کرد.

منبع: ودصم

۱۳۹۷-۰۵-۱۸ ۱۳۹۷-۰۵-۱۸
کوکچه پرس