کنترل مجدد حریم فضایی افغانستان پس از ۹۶۰۰ روز

کوکچه پرس65 نمایش هاآخرین بروزرسانی:پنج شنبه ۱۸ اسد ۱۳۹۷ - ۳:۵۹ بعد از ظهر

خبرگزاری کوکچه: ریاست جمهوری از افتتاح یک سیستم رادار پیشرفته در فرودگاه بین‌المللی حامد کرزی در کابل خبر می‌دهد.

شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی ارگ ریاست جمهوری به رسانه‌ها گفته است که با استفاده از این سیستم کنترول فضای کشور که از ثور ۱۳۷۱ به دست افغان‌ها نبود، توسط خود آنها صورت خواهد گرفت.

مرتضوی می‌گوید که از این پس با استفاده از این رادار پیشرفته که در کمتر کشوری وجود دارد، بر تمام فضای افغانستان کنترول خواهند داشت.

وی با بیان این‌که دولت امیدوار است تا با استفاده از این سیستم، از فضای کشور به‌عنوان یک چهارراه اقتصادی در منطقه استفاده شود تا درآمد و تجارت هوایی در کشور افزایش پیدا کند.

محمود شاه حبیبی، رئیس اداره هوانوردی ملکی کشور می‌گوید: «این سیستم شامل شبکه‌ای است که در ۳۶ منطقه در سراسر افغانستان نصب شده و از طریق آن تمام حریم فضایی کشور کنترول می‌شود».

حبیبی افزود که هزینه ابتدایی این رادار حدود ۳۰ میلیون دالر بوده که سالانه به ۱۰ میلیون دالر بودجه برای حفظ و مراقبت آن نیاز است.

سیستم پیشرفته رادار امروز از سوی رئیس‌جمهور در فرودگاه بین‌المللی حامد کرزی در کابل افتتاح شد.

به گفته حبیبی اداره ملکی هوانوردی در چند ماه گذشته از این سیستم به صورت آزمایشی استفاده کرده اما این پروژه رسما افتتاح شد.

به گفته وی، با استفاده از این رادار، هر طیاره‌ای که وارد فضای افغانستان شود، دیده و کنترول می‌شود و این سبب مصئون شدن حریم فضایی کشور می‌شود.

رئیس اداره هوانوردی ملکی کشور می‌گوید که با فعال شدن این سیستم، فیس عبور از حریم فضایی افغانستان افزایش یافته و درآمد این بخش دولت از چهل میلیون دالر اکنون به هفتاد میلیون دالر افزایش یافته و در یکی دو سال آینده با افزایش ترافیک تا ۲۰۰ میلیون دالر هم افزایش خواهد یافت.

۱۳۹۷-۰۵-۱۸ ۱۳۹۷-۰۵-۱۸
کوکچه پرس