قوماندان طالبان در بادغیس با نیروهایش تسلیم شد

یکی از فرماندهان شاخص گروه طالبان در بادغیس همراه با 60 تن از نیروهایش تسلیم فرماندهی پلیس شهر قلعه نو مرکز این استان شد و قرار است باقی 240 نیروی دیگر این فرد نیز به قلعه نو بیایند.

کوکچه پرس56 نمایش هاآخرین بروزرسانی:شنبه ۲۰ اسد ۱۳۹۷ - ۵:۳۷ بعد از ظهر

شماری از رسانه های محلی افغانستان روز شنبه به نقل از مقامات مسئول انتظامی در استان بادغیس اعلام کردند که «غفار طوفانی» مشهور به عبدالغفار از فرمانده مشهور گروه طالبان در شهرستان «قادس» استان بادغیس، همراه نیروهای تحت امرش به دولت افغانستان تسلیم شده است. «نقیب الله امینی» سخنگوی فرماندهی پلیس استان بادغیس در این ارتباط به رسانه ها گفت که فرمانده طوفان با تلاش نیروهای امنیتی افغان به عنوان یکی از تاثیرگذارترین افراد بر ۱۱ منطقه مهم و اساسی شهرستان قادس به دولت محلی پیوسته ‌است.

وی مدعی است که فرمانده تسلیم شده یکی از عاملان اصلی فعالیت‌ طالبان در شهرستان قادس است و در حال حاضر با ۶۰ تن از نیروهایش از قادس به شهر قلعه نو آمده و در کنار فرمانده پلیس این استان قرار گرفته است. به گفته وی انتظار می رود با تسلیم طوفان به نیروهای دولتی در وضعیت امنیتی بادغیس و به خصوص شهرستان قادس بهبودی حاصل شود.

سخنگوی فرماندهی پلیس بادغیس گفت که این فرمانده طالبان مقدار زیادی از مهمات و سلاح‌های سبک و سنگین خود را نیز به دولت تسلیم کرده است. به گفته‌ امینی تعداد نیروهای طوفان به ۳۰۰ تن می‌رسد که قرار است باقی نیروهایش نیز تا پایان امروز به شهر قلعه نو برسند.

از سوی دیگر «جمشید شهابی» سخنگوی استاندار بادغیس نیز گفت که تاکنون حدود ۲۰ تن با طوفان به مرکز بادغیس آمده و سلاح‌های خود را تسلیم دولت افغانستان کرده اند و افراد باقی مانده در حال آمدن به قلعه نو هستند. در همین ارتباط «جنیدالله اشکانی» رئیس جامعه مدنی استان بادغیس به خبرنگاران گفت که برای افراد تسلیم شده ، مقدار پول و چپن – یکی از لباس های مخصوص افغانستان در مناطق شمالی این کشور- در نظر گرفته شده که به آنها طی مراسمی با حضور اعضای شورای استانی، جامعه مدنی و فرمانده پلیس این استان تحویل شد. گروه طالبان تاکنون در مورد این خبر اظهار نظر نکرده است .

۱۳۹۷-۰۵-۲۰ ۱۳۹۷-۰۵-۲۰
کوکچه پرس