شهر #غزنی آتش گرفته و اجساد در کنار جاده‌ها مانده‌اند! دولت دروغ می گوید!

ولایت غزنی از بامداد روز جمعه تاکنون شاهد درگیری‌های شدید میان نیروهای دولتی و گروه طالبان است. طالبان با آن‌که تلفات سنگینی را متحمل شده‌اند اما بخش‌هایی از شهر غزنی را تحت کنترول خویش درآورده‌اند.

کوکچه پرس75 نمایش هاآخرین بروزرسانی:یکشنبه ۲۱ اسد ۱۳۹۷ - ۱:۰۲ بعد از ظهر
اسدالله خالد، رئیس پیشین امنیت ملی، می‌گوید که علت سقوط بخش‌هایی از شهر غزنی به‌دست طالبان به‌دلیل بی‌پروایی و بی‌تفاوتی رهبری نهادهای امنیتی است.
اسدالله خالد، رئیس پیشین امنیت ملی، می‌گوید که علت سقوط بخش‌هایی از شهر غزنی به‌دست طالبان به‌دلیل بی‌پروایی و بی‌تفاوتی رهبری نهادهای امنیتی است.

اسدالله خالد، رئیس پیشین امنیت ملی، می‌گوید که علت سقوط بخش‌هایی از شهر غزنی به‌دست طالبان به‌دلیل بی‌پروایی و بی‌تفاوتی رهبری نهادهای امنیتی است.

آقای خالد در گفت‌وگو با طلوع نیوز، گفته است که ادعای مسئولان دولتی را در کابل رد می‌کنیم؛ این‌گونه نیست، طالبان در درون شهر هستند. شهر آتش گرفته است و اجساد روی جاده‌ها مانده‌اند. از قبل و هم از دیروز به‌ این‌سو هرقدر که توانستیم به گوش مقام‌ها رسانیدیم، فشار آوردیم ولی گوشی شنوا نیست.

غزنی سومین شهری است که در حکومت وحدت ملی بخش‌هایی از آن به‌دست طالبان سقوط می‌کند.

از سویی نظامیان پیشین، رهبران نهادهای امنیتی را به ناتوانی مدیریت جنگ متهم می‌سازند. آنان می‌گویند اگر تدابیر جدی برای مهار حمله‌های طالبان گرفته نشود، این حمله‌ها هزینه‌های سنگین بر مردم و حکومت اعمال خواهد کرد.

وزارت امورداخله نیز می پذیرد که تهدیدهایی وجود داشته و آنان نتوانستند جلو ورود طالبان را به شهر غزنی بگیرند.

به گفته وزارت داخله طالبان در حالی بر شهر غزنی یورش بردند و بخش‌هایی از این شهر را سقوط دادند که حکومت سرگرم آماده ساختن طرح آتش‌بس دوباره با این گروه در روزهای عید قربان است.

خدایا! غزنی دودش برآمد. شهر غزنی پایتخت مرکز اسلامی وفرهنگی افغانستان وجهان نامگذاری شده است لذا تخریب این شهر به هراشکال ازنظر شرعی وعرفی خیانت آشکار به ولایت باستانی و فرهنگی غزنی میباشد.ولایت غزنی عالمان،سلاطین و مورخین مشهوردرطول تاریخ این ولایت باستانی افغانستان داشته اند مانند البیرونی،حکیم سنایی غزنوی،پادشاهان سلسله غزنویان وغوریان ومورخ مشهور کشور فیض محمد کاتب وامثالهم که هرگز فراموش نمیشوند.غزنی مرکز تولید اجناس قیمتی ازجمله پوستین های باکیفیت خیلی عالی و ظروف مسی دیگ وانواع چلم ها وانواع البسه های پشمی گوسفند و بز مانند دستکش،جوراب،جرسی،کرتی وپطلون شالی وبالاکوت وهم فرش های پشمی مانند گلیم،نمد وقالین که بعضی های شان در خارج از افغانستان نیز صادر میگردد.علاوه بران‌ انواع میوه جات تر وخشک در صادرات کشور نیز دولت قابل توجه داشته اند ودرعواید دولت سهم بسزایی دارند.این ولایت ازنظرعلمی وفرهنگی نیز خیلی درحال رشد و ترقی هستند طوریکه بیشترین مکاتب لیسه های دولتی ومراکزتعلیمات عالی را در خود جاه داده اند.آثار تاریخی چند صد ساله منارهای تاریخی غزنی نیز مرکز توجه فرهنگی وآثار تاریخی درغزنی موجود است .لذا با نهایت تاسف که این خصوصیات و دارایی های خیلی ارزنده و مفید این ولایت در جنگ های بیفایده نیست و نابود گردند. دولت باید تلاش کنند که صلح و آشتی ملی درجامعه و ولایت غزنی باهر قیمت وهزینه که باشدحکمفرما گردد.اکثر ولسوالیهای ولایت غزنی صلح حکمفرماهستند با آنهم راه گیری وگروگان گیری دراکثر راه های مواصلاتی این ولایت تا هنوز دیده میشود.هرجنگ چه داخلی باشد و چه خارجی باشد پایانش صلح وآشتی است جنگ های اول ودوم جهانی وجنگهای دیگری مانند جنگ ویتنام وباقی جنگ های پارتیزانی وداخلی سرانجامش به صلح وآشتی منجر گردیده اند.لذا بهتر است که هرچه زودتر صلح درجامعه جنگ زده افغانستان با شرکت و رهبری سیاست مداران داخلی و همکاران بین المللی حل و فصل گردد.خداوند متعال مردم شریف غزنی را ازین ناامنی و هرج و مرج داخلی برای همیشه نجات دهد وصلح وآرامش در جامعه افغانستان هرچه زودتر حاکم گردد.انشالله وتعالی ومن الله التوفیق

۱۳۹۷-۰۵-۲۱
کوکچه پرس