دانشگاه بدخشان: حیف‌ومیل دارایی‌ها، سوء‌استفاده از صلاحیت‌ها‌ و مثل همیشه، آزار جنسی

کوکچه پرس97 نمایش هاآخرین بروزرسانی:دوشنبه ۲۲ اسد ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۲ قبل از ظهر
دانشگاه بدخشان: حیف‌ومیل دارایی‌ها، سوء‌استفاده از صلاحیت‌ها‌ و مثل همیشه، آزار جنسی

خسرو نظری، رئیس دانشگاه بدخشان با استفاده از صلاحیت‌هایش، چندین تقدیرنامه با امتیازهای ۲۵ هزار افغانی تا ۷۲ هزار افغانی برای خود و احمدجاوید واثق، آمر منابع بشری اعطاء کرده است. در حالی که این بخشش‌ها خلاف مصوبۀ شماره ۷ سال مالی ۱۳۹۲ معینیت مالی وزارت مالیه بوده است. در مادۀ ۱۳ مصوبۀ وزارت مالیه آمده است که برای جلوگیری از مصارف بی‌جا، محدودیت‌هایی در اجرای معاشات تشویقی، اهدای تقدیرنامه‌ها و سایر پرداخت‌های اضافی موقت ایجاد گردیده است.

همچنان آقای نظری حدود پنج‌صدهزار افغانی را زیرنام کرایۀ حویلی، مصارف مهمانی‌ها و خرید مبلمان حیف‌ومیل کرده است. در حالی که مادۀ ۲۰ مصوبۀ شماره ۷ سال مالی ۹۲، نهادهای دولتی را از اجاره گرفتن ساختمان مسکونی برای کارمندان منع کرده است.

در کنار این، آقای نظری با استفاده از صلاحیت‌های وظیفه‌یی‌اش، به فیضان‌الحق، معاون اداری دانشگاه بدخشان ـ که برای ادامه تحصیل دو سال را در هند سپری کرده بود ـ حقوق امتیازی بخشیده که این خود نمایانگر سوءاستفاده از صلاحیت‌های وظیفه‌یی و عملی خلاف بند چهارمِ مادۀ دهم مقررۀ امور ذاتی کارکنان خدمات ملکی است. در این بند آمده است: «در صورتی که مدت تحصیل و یا آموزش کارکنان خدمات ملکی مندرج این ماده بیشتر از یک سال باشد، بست آن‌ها غرض رقابت به اعلان گذاشته می‌شود».

رئیس دانشگاه بدخشان، در جریان تماس خبرنگار سلام‌وطندار و پس از یک احوال‌پرسی بسیار گرم، هنگامی که با موج اتهامات و پرسش‌ها روبه‌رو می‌شود، بدون هیچ پاسخی و با شتاب‌زدگی هرچه تمام، تماس را قطع می‌کند.

بر بنیاد منابعی از داخل دانشگاه بدخشان، آقای خسرو نظری با جابه‌جایی برخی از معتمدانش، در حال کتمان فساد و خویش‌خوری است. احمدجاوید واثق که برخی از این مدارک، از فساد، استفاده‌جویی، حیف‌ومیل، استفاده از امکانات دولتی در کارهای شخصی‌ و فساد اخلاقی‌اش پرده برمی‌دارد، از نزدیکان آقای نظری است. آقای واثق فارغ صنف دوازهم است؛ با این حال با حمایت آقای نظری، آمر منابع بشری دانشگاه بدخشان مقرر شده و در کنار حقوق ماهوارش، حقوق امتیازی نیز دریافت می‌کند.

حال پرسش این‌جاست، در حالی که بیشتر از ۸۰ درصد کارمندان دانشگاه بدخشان از دورۀ کارشناسی فارغ شده‌اند، چرا باید آمر منابع بشری فارغ صنف دوازهم باشد؟

آقای واثق در رشوه‌ستانی، اخذ یک ماه حقوق کارمندان تازه‌وارد، آزارواذیت کارمندان و آموزگاران زن و همچنان دانشجویان دختر، سوءاستفاده از امکانات دانشگاه، توزیع اضافه‌کاری به گونۀ ناعادلانه، برخورد دوگانه با غیرحاضران و بیگاری از ۵ کارمند اجیر دانشگاه در خانه‌اش، دست باز دارد. این اتهامات در «ورقۀ عرض کارمندان اداری، تدریسی پوهنتون بدخشان» درج شده است.

این در حالی است که در بخش توزیع حقوق اضافه‌کاری، در مکتوب شماره ۲۱۸۰ وزارت تحصیلات عالی ارسالی به دانشگاه بدخشان، به تأکید آمده است که «اجرای اضافه‌کاری کارمندان مربوطه را طبق متحدالمال که قبلاً به ریاست‌های محترم ارسال گردیده، در محدودۀ ۱۰ فیصد فوند معاشات کارمند و اجیر خویش تنظیم نمایید».

ریاست دانشگاه بدخشان، در پاسخ به شکایات پی‌هم و عریضۀ کارمندان اداری و تدریسی علیه احمدجاوید واثق آمر منابع بشری، تصمیم می‌گیرد که او را به حیث آمر امور استادان و تحقیقات علمی تعیین کرده و به وی «توصیۀ کتبی» بدهد تا از «ایجاد هرج‌ومرج و برخوردهای سلیقه‌یی در محیط آکادمیک» دست بکشد.

اما احمدجاوید واثق، با رد تمامی اتهامات می‌گوید، شماری از کارمندان پیشین دانشگاه بدخشان در پی دسیسه‌چینی علیه وی هستند.

با این‌که وزارت تحصیلات عالی از وجود فساد در دانشگاه بدخشان چیزی نمی‌گوید، اما اقرار می‌کند که پیش از این نیز برخی از شکایت‌ها از دانشگاه بدخشان به این وزارت رسیده بود.

احمدضیا ساحل، سخنگوی وزارت تحصیلات عالی می‌گوید، پس از تماس خبرنگار بخش تحقیق سلام‌وطندار، موضوع فساد و خویش‌خوری در دانشگاه بدخشان با رهبری وزارت در میان گذاشته شد و رهبری وزارت به فرستادن هیأتی به دانشگاه بدخشان هدایت داده است. به گفتۀ آقای ضیا، به زودی این هیأت به بدخشان رفته و نتایج بررسی‌هایش را با مردم در میان خواهد گذاشت.

۱۳۹۷-۰۵-۲۲
کوکچه پرس