خبر و گزارش

شورای مصالحه: اختلافات داخلی درباره چگونگی انتقال قدرت ادامه دارد

معاون شورای عالی مصالحه افغانستان گفت که اختلافات داخلی درباره انتقال قدرت درصورت توافق صلح با طالبان و نیز هزینه تامین صلح ادامه دارد.

«اکرم خپلواک» معاون شورای عالی مصالحه افغانستان در نشست پاسخگویی درباره روند صلح به پارلمان این کشور گفت در این شورا همچنان درباره قیمت تامین صلح و نیز چگونگی انتقال قدرت اختلاف وجود دارد.

وی افزود که درباره هزینه صلح در سطح دولت، سیاسیون، شورای ملی، زنان، جامعه مدنی، احزاب و سایر مردم افغانستان اختلاف وجود دارد.

خپلواک ادامه داد که درباره چگونگی انتقال قدرت نیز دو گزینه دولت انتقالی و روند انتقالی وجود دارد؛ در دولت انتقالی همه ساختارها به حالت تعلیق درمی‌‌آید، اما در روند انتقالی همه نهادها باقی می‌مانند و از طریق انتخابات زمینه انتقال قدرت فراهم می‌شود.

«سید سعادت منصور نادری» وزیر دولت در امور صلح نیز درباره چرایی تعویق نشست استانبول گفت که طالبان هیچ اراده‌ای برای صلح ندارد و برای شرکت در این نشست بهانه تراشی می‌کند و همین مسئله سبب تعویق نشست استانبول است.

وی درباره مسوده توافقنامه صلح نیز گفت که در این طرح تاکید شده که آتش‌بس موقت و سراسری همزمان با آغاز مذاکرات اعلام گردد و پیش از خروج نیروهای خارجی با رسیدن به توافق نهایی صلح، ختم جنگ اعلام شود.

نادری همچنین تاکید کرد که مطابق دیدگاه‌های ارائه‌شده برای تدوین این طرح، تقسیم قدرت 50 درصدی میان دولت و طالبان، قابل قبول نیست.

وزیر دولت در امور صلح ادامه داد که براساس این طرح، نظریات در مورد ایجاد شورای فقه اسلامی مشروط به صلاحیت‌های محدود، مثبت بوده و تاکید شده که این شورا نقش مشورتی داشته باشد.

نادری همچنین اظهار داشت که در تمامی نظرات، انتخابات یک اصل مهم برای انتقال قدرت مطرح شده و بر حفظ قوه قضائیه در دوره انتقال و پس از آن تاکید گردیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا