افغانستان

طالبان و کشورهای عربی؛ رقابت امارات و قطر در افغانستان

ملا محمد یعقوب مجاهد، سرپرست وزارت دفاع گروه طالبان و فرزند ارشد ملا محمد عمر، بنیانگذار این گروه، به امارات متحده عربی سفر کرده و با محمد بن زاید آل نهیان، رئیس دولت این کشور دیدار کرده است.

بر اساس گزارشی که وزارت دفاع گروه طالبان از این دیدار نشر کرده است، دو طرف در مورد «تحکیم روابط» و «همکاری دو جانبه» گفتگو کرده‌اند.

این دومین سفر خارجی ملا محمد یعقوب از زمان تسلط گروه طالبان بر افغانستان است. او پیش از این و در ماه سرطان سال جاری، به کشور قطر سفر کرده بود.

سفرهای خارجی ملا یعقوب تنها به این دلیل که او سرپرست وزارت دفاع گروه طالبان است، حایز اهمیت نیست، بلکه به این دلیل اهمیت دارد که او میراث دار ملا عمر، رهبر و بنیانگذار گروه تروریستی طالبان و نماینده جناح قندهار این گروه است.

هرچند در سفر به امارات متحده عربی، انس حقانی، برادر سراج الدین حقانی ملا محمد یعقوب را همراهی می‌کند، اما او سمت و جایگاه رسمی در حکومت طالبان ندارد و مشخص نیست که چه اندازه می‌تواند بر ملاقات‌ها و توافقات ملا یعقوب با اماراتی‌ها، اشراف و نظارت داشته باشد.

اما چرا مقامات طالبان به کشورهای قطر و امارات این همه رفت و آمد دارند؟ چه دلیلی باعث شده است که این کشورها توجه ویژه به طالبان و قدرت گرفتن آنها در افغانستان داشته باشند؟

رقابت امارات و قطر در تعامل با طالبان
از زمان تسلط گروه طالبان بر افغانستان، دو کشور عربی امارات و قطر، بیشترین تعامل را با این گروه داشته‎اند.

این دو کشور برای نزدیک شدن و همکاری با طالبان، با هم در رقابت بوده‎اند و هر کدام تلاش کرده است که بیشتر از دیگری، با این گروه تروریستی رابطه نزدیک تر و گرمتر برقرار کند.

این رقابت از زمان مطرح شدن مسئله تأمین و مدیریت میدان هوایی بین المللی کابل و چهار میدان هوایی دیگر افغانستان، بیشتر آشکار و رسانه‌ای شد.

بعد از ماه‎ها مذاکره و گفتگو، در نهایت با سفر ملا عبدالغنی برادر، معاون اقتصادی گروه طالبان به امارات، روی مدیریت میدان هوایی با امارات توافق شد و مدتی بعد در کابل بین دو طرف قرارداد امضا شد.

هرچند که کشور امارات متحده عربی رقابت بر سر مدیریت میدان هوایی کابل و چهار میدان هوایی بین المللی دیگر افغانستان را برنده شد، اما قطر نیز از نفوذ و تأثیرگذاری بالای بر گروه طالبان برخوردار است.

قطر به عنوان میزبان مذاکرات صلح بین گروه طالبان و آمریکا و محل دفتر سیاسی این گروه، سالهاست که نفوذ و تأثیرگذاری خود بر طالبان را حفظ کرده است و اکنون نیز روابط نزدیکی با طالبان دارد.

این دو کشور در تعاملات سیاسی، اقتصادی و تجارتی با جهان، در رقابت تنگاتنگ قرار دارند و اکنون یکی از میدان‌های رقابت آنها، افغانستان است.

دکمه بازگشت به بالا