افغانستانجهان

قرار است دانلد ترمپ، امروز سه‌شنبه به دادگاه حاضر شود

دانلد ترمپ روز دوشنبه با هواپیمای شخصی‌اش فلوریدا را به قصد نیویورک ترک کرد تا درباره اتهام‌هایی که بر وی وارد شده است به دادگاه پاسخ بدهد.

ترمپ پس از چند ساعت پرواز به نیویورک رسید و بی‌آنکه به رسانه‌ها و مردم سخنی بگوید به «برج ترمپ» مرکز تجاری خود رفت.

دو منبع آگاه به رویترز گفته‌اند که ترمپ برای تقویت گروه حقوقی خود، تاد بلانچ، وکیل مدافع جنایی مشهور و دادستان پیشین فدرال را استخدام کرده است تا در برابر اتهامات علیه وی دفاع کند.

شهردار نیویورک برای جلوگیری از هرج و مرج احتمالی تدابیر امنیتی اتخاذ کرده است.

ترمپ احتمالا پیش از حضور در دادگاه منهتن، انگشت نگاری خواهد شد.

اکنون قرار است، آقای ترمپ روز سه شنبه به دادگاه منهتن در نیویورک حاضر شود تا درباره پرونده «پرداخت حق سکوت» به یک بازیگر فیلم های پورن پاسخ بدهد.

دانیا پری، معاون سابق دادستان کل ایالت نیویورک گفت: «آقای ترمپ در طبقه پانزدهم دادگاه جنایی منهتن در مقابل قاضی حاضر می‌شود و قاضی اتهامات علیه او را بازگو می‌کند و از وی خواستار پاسخ می‌شود و بعدا تصمیم می‌گیرد. در این صورت، قطعا وثیقه‌ای برایش صادر نخواهد شد و قاضی با تشخیص خودش رییس جمهور پیشین را آزاد و تاریخ بعدی برای حضور به دادگاه را تعیین می‌کند.»

این اولین بار در تاریخ امریکاست که یک رئیس جمهور به علت اتهام‌های جنایی به محکمه فراخوانده می شود.

ترمپ، جمهوری خواه قصد دارد که در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده امریکا نیز اشتراک کند.

رویترز گزارش داده است که وکیل آقای ترمپ روز دوشنبه از قاضی خواسته‌اند که به هیچ فردی اجازه تصویربرداری، عکاسی و پوشش رادیویی این دادگاه را ندهد.

انتظار می‌رفت که دادگاه روز دوشنبه در این باره تصمیم بگیرد، اما دفتر آلوین براگ، دادستان منهتن گفته است قاضی درباره پوشش رسانه‌ی دادگاه آقای ترمپ تصمیم بگیرند.

هری سندیک، دادستان فدرال سابق گفت: «من فکر می‌کنم آنچه که قاضی احتمالا نگران آن خواهد بود، تلاش برای ارعاب قاضی یا اعضای هیات منصفه آینده، تلاش برای گمراه کردن مردم در مورد ماهیت فرآیند، حملات شخصی به سایر شرکت کنندگان در روند، مانند دادستان منطقه یا قاضی یا اعضای هیات منصفه در صورتی که شناسایی شوند، است.»

هیات منصفه دادگاه منهتن ترمپ را متهم کرده است که در سال ۲۰۱۶ در جریان کارزارهای انتخابات ریاست جمهوری امریکا به استورمی دانیلز، بازیگر فیلم های پورن ۱۳۰ هزار دالر «حق سکوت» پرداخته است تا در بدل این پول درباره رابطه جنسی با ترمپ که در سال ۲۰۰۶ اتفاق افتاده بود، سکوت کند. اما آقای ترمپ هرگونه رابطه با دانیلز را رد کرده است.

تا هنوز جزییات بیشتری درباره این اتهامات فاش نشده است. ترمپ تاکید کرده است که بی گناه است. وی و متحدانش نیز این اتهامات را برخواسته از «انگیزه سیاسی» خوانده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا