آموزشافغانستان

طالبان خواستار حمایت از حق تحصیل دختران افغان شدند

رئیس صندوق سازمان ملل متحد برای آموزش در مواقع اضطراری روز دوشنبه در دومین سالگرد فرمان طالبان مبنی بر ممنوعیت تحصیل متوسطه برای دختران گفت که جامعه جهانی باید اطمینان حاصل کند که هر دختر در افغانستان فرصتی برای یادگیری دارد.

یاسمین شریف، مدیر اجرایی آموزش و پرورش سازمان ملل متحد گفت: «نمی‌توان منتظر ماند. انکار آموزش به دختران نقض حقوق بشر جهانی است.

او افزود: “مقامات بالفعل می توانند اطمینان حاصل کنند هر دختر در افغانستان می تواند به آموزش با کیفیت دسترسی داشته باشد و در بازسازی کشور جنگ زده شان کمک کند، کار درست را برای مردم رنج کشیده افغانستان انجام دهند.”

2.5 میلیون دختر محروم شده اند
خانم شریف گزارش داد که 80 درصد دختران افغان در سن مدرسه در حال حاضر در کلاس درس نیستند.

او گفت: «این 2.5 میلیون دختر است که از حق خود برای امنیت، حفاظت، و فرصت آموزش محروم هستند.

صدای نشاط آور دختران افغان
شریف با تمام دخترانی در افغانستان که شجاعانه از حق تحصیل سخن می گویند، ابراز همبستگی کرده است.

این صندوق اخیراً کمپینی به نام #صدای‌دختران‌افغان را راه اندازی کرده است که این موضوع را در طول سال برجسته می کند.

خانم شریف گفت: “با هم، ما باید اطمینان حاصل کنیم که از طریق آموزش، هر دختر در افغانستان بتواند از سایه ها بیرون بیاید تا بتواند به آینده ای روشن تر که هر افغان شایسته آن است، کمک کند.”

یادگیری تحت فشار
ECW یک برنامه تاب آوری چند ساله را در افغانستان اجرا می کند که هدف آن حمایت از بیش از 250000 کودک و جوان در برخی از دورافتاده ترین و محروم ترین مناطق کشور است.

این سازمان برای پر کردن کسری 30 میلیون دلاری برای اجرای کامل این برنامه و 670 میلیون دلار برای تأمین مالی کامل یک برنامه استراتژیک جدید برای دستیابی به 20 میلیون کودک آسیب دیده از بحران در سراسر جهان طی سه سال آینده درخواست کمک فوری کرده است.

بیانیه یاسمین شریف مدیر اجرایی ECW در مورد دومین سالگرد ممنوعیت تحصیل دختران دبیرستانی در افغانستان

امروز، ما دومین سالگرد ممنوعیت تحصیل دختران متوسطه در افغانستان را جشن می گیریم و به جهانیان می پیوندیم تا اکنون این ممنوعیت را لغو کنند.

محرومیت از تحصیل دختران نقض حقوق جهانی بشر است. مقامات بالفعل می توانند با اطمینان از اینکه هر دختر در افغانستان می تواند به آموزش با کیفیت دسترسی داشته باشد و در بازسازی کشور جنگ زده شان کمک کند، کار درست را برای مردم رنج کشیده افغانستان انجام دهند.

در مجموع، 80 درصد از دختران افغان در سن مدرسه در حال حاضر از مدرسه بازمانده اند – این یعنی 2.5 میلیون دختر که از حق خود برای امنیت، حفاظت و فرصت آموزش محروم هستند – حق ذاتی انسانی آنها.

به عنوان صندوق جهانی سازمان ملل متحد برای آموزش در مواقع اضطراری و بحران های طولانی، آموزش و پرورش نمی تواند منتظر بماند (ECW) در همبستگی با همه دختران در افغانستان که شجاعانه صدای خود را برای حق تحصیل خود بلند می کنند، ایستاده است.

در طول سال، ما همچنان بر دعوت آنها از طریق کمپین جهانی #AfghanGirls Voices که توسط: The Rt راه اندازی شده است، تاکید خواهیم کرد. محترم گوردون براون، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد برای آموزش جهانی و رئیس گروه راهبری سطح عالی ECW؛ یاسمین شریف، مدیر اجرایی ECW; و سومیا فاروقی قهرمان جهانی ECW.

کمپین #AfghanGirls Voices شهادت‌های الهام‌بخش، انعطاف‌پذیر و دلخراش دختران نوجوان افغان را به نمایش می‌گذارد که زندگی‌شان با ممنوعیت تحصیلشان به هم ریخته است.

همانطور که یک دختر می گوید: “من روزی را می بینم که هر دختر افغان بال هایی برای اوج گرفتن دارد و از زنجیرهای جهل و تعصب رها می شود.” دختران و زنان جوان افغان کشورشان را دوست دارند و می خواهند با پدران و برادران خود به بازسازی آن کمک کنند.

برنامه چندساله تاب آوری ECW# در افغانستان با هدف حمایت از بیش از 250000 کودک و نوجوان در برخی از دورافتاده ترین و محروم ترین مناطق کشور انجام می شود. این برنامه آموزش مبتنی بر جامعه را ارائه می دهد که در سطح محلی با حمایت جوامع محلی سازماندهی شده است و برای ادامه آموزش بسیار مهم است. دختران بیش از نیمی از کودکان و نوجوانانی را تشکیل می دهند که از طریق این سرمایه گذاری به آنها دسترسی پیدا می کنند.

ECW همچنین از کمک کنندگان دولتی، بخش خصوصی، بنیادهای بشردوستانه و افراد با ارزش خالص برای پر کردن شکاف بودجه 30 میلیون دلاری برای اجرای کامل این برنامه و 670 میلیون دلار مورد نیاز برای تأمین مالی کامل نتایج تحت پوشش درخواست می کند. برنامه استراتژیک جدید 2023-2026 ما، که طی سه سال آینده به 20 میلیون کودک آسیب دیده از بحران در سراسر جهان خواهد رسید.

دختران شجاع در سراسر افغانستان صدای خود را بلند می کنند و رهبران جهان باید در کنار آنها بایستند تا از افغانستان و انسانیت جمعی ما حمایت کنند. یک دختر الهام بخش در کمپین #AfghanGirls Voices می‌گوید: «آنها فکر می‌کنند می‌توانند ما را در سایه‌ها دفن کنند، اما نمی‌دانند، ما بذرهای انعطاف‌پذیری هستیم، آماده شکوفایی و شکوفایی».

دکمه بازگشت به بالا