افغانستانجهان

جنرال کنسول افغانستان در استانبول با مبلغ هنگفت منابع عایداتی کنسولگری فرار کرد

سفارت کشور در انقره تأیید می‌کند که ذبیح‌الله حسین‌خیل جنرال کنسول ترکیه را بدون اطلاع قبلی به مقصد نامعلوم ترک کرده است.

سفارت جمهوری اسلامی افغانستان در انقره به تازگی در مکتوبی شماره (۹۰۰) می‌گوید که ذبیح‌الله حسین خیل جنرال کنسول افغانستان در استانبول وظیفه خود را بدون اطلاع قبلی و تسلیم‌دهی امور مالی و منابع عایداتی ترک کرده است.

در این مکتوب آمده است: قرار اطلاع، ذبیح‌الله حسین‌خیل جنرال کنسول افغانستان در استانبول وظیفه خود را بدون اطلاع قبلی، طی مراحل اداری و رسمی و وضاحت در قسمت مسایل مالی، اداری و منابع عایداتی کنسولگری، کشور ترکیه را به مقصد نامعلوم ترک نموده است.

بر بنیاد گزارش‌ها، جنرال کنسول کشور در ترکیه، مبلغ هنگفتی از پول کنسول‌گری را سرقت و فرار کرده است.

تا کنون مشخص نشده است که ذبیح‌الله حسین‌خیل به چی دلیل و به کدام کشور پناهنده شده است.

امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان عبدالله صالحی، پسر مشاور حمدالله محب، مشاور امنیت ملی حکومت پیشین را به‌جای ذبیح‌الله حسین‌خیل به‌حیث جنرال‌قنسول افغانستان در استانبول ترکیه تعیین کرده است.

حسین‎‌خیل، داماد امرالله صالح گفته که به‌دلیل رد تعامل با طالبان، از سمتش کنار رفته است.

در یک کاپی مکتوبی که به افغانستان اینترنشنال رسیده، وزارت خارجه طالبان به جنرل‌قنسولی افغانستان در ترکیه نوشته است که عبدالله صالحی کارمند بست رتبه چهارم سکرتر اول، تا امر ثانی از امور این قنسولی نمایندگی خواهد کرد.

در این نامه از سفارت افغانستان در انقره خواسته شده که موضوع تعیین عبدالله صالحی به‌حیث سرپرست جنرال‌قنسولی در استانبول را به حکومت میزبان اطلاع دهد.

پیشتر ذبیح‌الله حسین‌خیل، جنرال‌قونسل افغانستان در ترکیه گفته بود که به دلیل رد تعامل با طالبان، از سمتش در این سفارت کنار رفته است.

ذبیح الله حسین خیل، در سال ۱۹۸۹ میلادی در ولایت لغمان متولد شد. حسین خیل لیسانس در سیاست و روابط بین الملل از پوهنتون کنبرا در استرالیا دارد

وی اولین ماموریت دیپلماتیک خود را از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ در سفارت جمهوری اسلامی افغانستان در استرالیا به عنوان دیپلمات انجام داد. حسین خیل پیش از انتصاب به عنوان جنرال قونسل جمهوری اسلامی افغانستان در استانبول، به حیث سکرتر خاص محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان ایفای وظیفه نموده است.

قابل یادآوریست که ذبیح الله حسین خیل در ۲۵ جون ۲۰۲۱ به عنوان جنرال قونسل جمهوری اسلامی افغانستان در استانبول تقرر حاصل یافت و وظیفه خود را آغاز کرد.

May be an image of 7 people, people sitting, people standing, suit and indoorMay be an image of 6 people, people standing and indoor

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا