افغانستانجهان

اتحادیه‌ی اروپا: طالبان باید به «اپارتاید جنسیتی» پایان دهند

پارلمان اروپا روز پنج‌شنبه قطعنامه‌ای را در مورد احترام به حقوق بشر در افغانستان تصویب کرد و اعلام کرد که «عقب‌گرد خیره‌کننده» در حقوق زنان و دختران تحت حاکمیت طالبان «آپارتاید جنسیتی» است.

در این قطعنامه آمده است که اعضای پارلمان اتحادیه اروپا عمیقاً از ادامه بدتر شدن اوضاع سیاسی، اقتصادی، بشردوستانه، حقوق بشر و امنیتی در افغانستان، به ویژه برای زنان و دختران، از زمان تسلط طالبان در اگست ۲۰۲۱ ابراز تاسف می کنند.

بر اساس این قطعنامه که با ۵۳۲ رای موافق تایید شد، اعضای پارلمان اتحادیه اروپا محدودیت‌های اعمال شده توسط طالبان بر زنان را محکوم کرده و از مقام‌های‌ بالفعل افغانستان می‌خواهند تا اطمینان دهند که تمام محدودیت‌های جنسیتی بر زنان برداشته شده و آن‌ها می‌توانند دوباره به طور فعال در زندگی عمومی در افغانستان مشارکت داشته باشند.

اعضای پارلمان اروپا همچنین تاکید کردند که برداشتن این محدودیت‌ها بر زنان باید یک شرط کلیدی برای هرگونه تعامل جامعه‌ی جهانی با طالبان باشد.

افزون بر آن، اعضای پارلمان اروپا ممنوعیت آموزش متوسطه برای دختران را محکوم کردند و اعلام کردند که این ممنوعیت نقض  آشکار حق اساسی دختران برای آموزش است. آن‌ها همچنان از طالبان خواستند تا تعهد خودشان برای فراهم سازی زمینه‌ی دسترسی زنان به آموزش عمل کرده و «به خود احترام گذاشته، ممنوعیت‌ها را و صنف‌های درسی را بدون تأخیر و با زکنند و برای رسیدن به اهداف آموزشی یونسکو، تضمین دهند.»

اعضای پارلمان اروپا همچنین از اتحادیه اروپا خواستند تا حمایت خود را از گروه‌هایی در افغانستان که برای دفاع از حقوق زنان و دختران، از جمله گزینه‌های آموزشی جایگزین برای دختران، کار می‌کنند، افزایش دهد و کمک‌های ویژه و برنامه‌های حمایتی را تمویل کند.

این قطعنامه همچنین خاطرنشان ساخته است که  پارلمان اروپا عمیقاً متاسف است که از زمان تسلط طالبان، دسترسی به اطلاعات به طور فزاینده‌ای دشوار شده است، استقلال روزنامه نگاری محدود شده، و سازمان‌های جامعه مدنی تحت فشار روزافزون قرار گرفته اند.

نمایندگان پارلمان اروپا همچنین خاطرنشان کردند که آزار و هزاره‌ها «می تواند جنایت علیه بشریت» شمرده شود. اعضای پارلمان اروپا  گفته اند که “از افزایش حملات و به حاشیه راندن گروه‌های اقلیت وحشت زده شده اند”.

آن‌ها نگرانی عمیق خود را در مورد وضعیت گروه‌های اقلیت هزاره، هندو، سیک، مسیحی و دیگر اقلیت‌ها از زمان تسلط طالبان، و حملات سیستماتیک و تبعیض گسترده تر علیه آن‌ها، از جمله بازداشت‌های خودسرانه، شکنجه و سایر بدرفتاری‌ها، اعدام‌های صحرایی و ناپدید شدن اجباری ابراز کردند. .

در حالی‌که طالبان یک کابینه‌ی سرپرست که همه اعضای آن مردان اند را منصوب کرده اند، به شمول شماری از اعضای رژیم طالبان در سال‌های ۱۹۹۶-۲۰۰۱، که «برخی از آن‌ها به اتهام تروریسم تحت تعقیب هستند»، اتحادیه اروپا اعلام کرد که موضع قاطع در به رسمیت نشناختن حکومت بالفعل طالبان دارد. .

اعضای پارلمان اروپا در این قطعنامه خاطرنشان کردند که اتحادیه اروپا در مورد هرگونه تعامل سیاسی با طالبان، با معیارهایی برای تعامل بر بنیاد اصول پایبندی به حقوق بشر برای همه و حاکمیت قانون، موضع محکمی دارد. با این حال، در این قطع‌نامه اشاره شده است که از ۱۵ اگست ۲۰۲۱ تا کنون «همه‌ی این معیارها به سوی یک وخامت آشکار رفته اند.»

بر اساس این قطعنامه، این بدان معناست که «هیچ‌گونه مشروعیت بخشی به مقام‌های طالبان قابل توجیه نیست و معیارهای کنونی باید با هدف ایجاد استراتژی بلندمدت اتحادیه اروپا در مورد افغانستان با توجه به وضعیت کنونی و شکست طالبان در عمل به هر یک از وعده‌های اولیه‌شان، به روز شود.

این قطعنامه تنها دو روز پس از آن صادر شد که روبرتا متسولا، رئیس پارلمان اروپا، گفت که اتحادیه اروپا متعهد به کمک به مردم افغانستان است، و نه طالبان.

او گفت که ۱۵ ماه پس از سقوط حکومت جمهوری و تسلط طالبان، زنان به طور فزاینده‌ای از زندگی عمومی بیرون رانده می شوند و از ورود به مکان‌های عمومی منع می شوند. او در ادامه گفته بود: «طالبان می خواهند زنان نامرئی باشند. ما می‌خواهیم آنها رشد کنند.»

متسولا گفت که علیرغم وعده‌های اولیه برای حمایت از حقوق زنان، پیشرفت‌های حاصل شده در افغانستان در طی دو دهه‌ی گذشته، توسط گروه حاکم به عقب برگردانده می شود.

وی همچنین افزود: «تا زمانی که زنان جایگاه شایسته خود را در جامعه بازیابند، ما به تقویت صدای آن‌ها ادامه خواهیم داد».

دکمه بازگشت به بالا