افغانستانجهان

ناتو بودجه باقی‌مانده کمکی به ارتش پیشین افغانستان را به اوکراین می‌دهد

سانه پولیتیکو گزارش داده است که ناتو در نظر دارد پول باقی‌مانده صندوق حمایتی این سازمان از نیروهای امنیتی پیشین افغانستان را به نیروهای اوکراین اختصاص دهد.

طبق این گزارش که روز چهارشنبه، ۱۶ قوس، نشر شد، تخصیص بخشی از ۳.۴ میلیارد دالر این صندوق برای جلوگیری از پیش‌روی روسیه در اوکراین، تحت بررسی اعضای ناتو قرار دارد.

دو مقام غربی به پولیتیکو گفته‌اند که انتقال پول حمایتی ناتو از نیروهای پیشین امنیتی افغانستان به نیروهای اوکراینی، براساس درخواست کی‌یف صورت می‌گیرد.

این در حالی است که کمک‌های مالی به اوکراین در ۱۰ ماه گذشته بودجه دفاعی برخی کشورهای کوچک‌تر را تحت فشار قرار داده است.

از سویی هم برخی از کشورهای اروپایی به دلیل تورم اقتصادی و افزایش هزینه‌های انرژی، با تنش فزاینده‌ای در مورد تخصیص بودجه به اوکراین مواجه‌اند.

گزارش افزوده است که هرچند این پول برای عملیات زمستانی نیروهای اوکراینی در برابر روسیه کافی نیست، اما کمکی در ادامه کمک‌های کشورهای اروپایی به اوکراین است.

کشورهای عضو ناتو پس از حمله روسیه به اوکراین، به‌طور جداگانه ده‌ها میلیارد دالر تسلیحات و کمک‌های بشردوستانه به این کشور اختصاص داده‌اند.

امریکا به تنهایی ۱۹.۷ میلیارد دالر به اوکراین کمک نظامی کرده و همچنان متعهد شده است که از این کشور در برابر روسیه حمایت مالی و نظامی خواهد کرد.

دکمه بازگشت به بالا