افغانستان

خواست‌ها برای آزادی فعالان حقوق بشر، خبرنگاران و هنرمندان

کمیسیون مستقل حقوق بشر با استقبال از آزادی نرگس سادات و ذکریا اصولی از طالبان می‌خواهد تمامی فعالان جامعه مدنی، هنرمندان و خبرنگارانی را که در بازداشت این گروه هستند را آزاد سازند.

نعیم نظری؛ سرپرست کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می‌گوید: «ما ضمن استقبال از آزادی نرگس سادات و ذکریا اصولی از طالبان می‌خواهیم مرتضی بهبودی، مطیع‌الله ویسا، موسی شاهین، سبحان‌الله سبحانی، کاظم امینی، سید محمد حسینی، رسول پارسی و کاظم امینی را آزاد سازند و به پروسه شوم بازداشت‌های غیرقانونی نقطه پایان بگذارند.»

همسر مرتضی بهبودی خبرنگاری که در حدود سه ماه است در بند طالبان است، خواهان آزادی او شده است.

الکساندر موستوواجا همسر آقای بهبودی با پخش یک تصویر از خود و همسرش در توئیتر نوشته است: «ماه رمضان، ماه بخشش و مهربانی است. اما در این ماه، همسرم مرتضی بهبودی هنوز هم در زندان طالبان به سر می‌برد. مرتضی به عنوان یک خبرنگار مسئول همیشه سخت زحمت کشیده تا نقشی مفید برای بهبودی وضعیت افغانستان ایفا کند. امیدوارم در این ماه مبارک او را آزاد کنند.»

از سویی هم مرکز خبرنگاران افغانستان با ابراز نگرانی از بازداشت شماری از خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای از سوی طالبان می‌گوید که این مرکز از طالبان می‌خواهد تا مرتضی بهبودی را به خاطر ماه رمضان از بند آزاد کنند.

سمیه ولی زاده؛ مسوول کمیته دادخواهی می‌گوید: «ما از طالبان می‌خواهیم به احترام ماه مبارک رمضان مرتضی بهبودی را از بند آزاد کنند. این نهاد می‌گوید که در رهایی خبرنگاران از تبعیض کار نگیرند.»

در همین حال سازمان حمایت از خبرنگاران در قطع‌نامه‌ای خطاب به آنتونیو گوترش نوشته است: «آیا هنوز ملت افغانستان را به عنوان اعضای جامعه انسانی می‌شناسید؟ آیا این نیاز را تشخیص می‌دهید؟ اگر پاسخ آری است پس چرا در برابر این همه ناحقی اقدام جدی نمی‌کنید؟»

این سازمان همچنین گفته است که روحیه‌ی سازش و باج دهی که در بیانیه‌های متعدد از «تعامل سازنده» با طالبان سخن زده می‌شود، برای مردم افغانستان قابل قبول نیست.

سازمان حمایت از خبرنگاران در این قطع‌نامه پیشنهاد کرده است که نقض آزادی بیان، آزادی رسانه‌ها و حق دسترسی به اطلاعات در افغانستان باید در سطح بین‌المللی به عنوان یک تراژدی انسانی به رسمیت شناخته شود. بنابراین باید برای طالبان مجازات‌ها و تحریم‌های شدید وضع گردد و به خبرنگاران در درون و بیرون از افغانستان توجه گردد.

از سوی دیگر صوفی شعیب از آوازخوانان محلی کشور از تمامی شهروندان کشور به ویژه هنرمندان کشور می‌خواهد که برای آزادی موسی شاهین، مطیع الله ویسا، مرتضی بهبودی خاموش نباشند.

این آواز خوان محلی می‌گوید: «خواست من از شما وطن‌داران عزیز از شما هنرمندان این است که در برابر ظلم خاموش نباشیم، در مقابل ظلم خاموش بودن خودش ظلم است. اینها کسانی نیستند که جرم و جنایت کرده باشند. یک هنرمند جز این که دلی را شاد کند چه کاری می‌کند؟ مطیع الله ویسا و کسان دیگر عاشق وطن خود استند و مردم را به درس و تعلیم تشویق می‌کنند ما نباید خاموش باشیم.»

طالبان امروز نرگس سادات عضو جنبش اعتراض زنان و زکریا اصولی استاد دانشگاه را که هر کدام در حدود دو تا دو نیم ماه در زندان بودند را از بند آزاد کردند.

اما مطیع‌الله ویسا؛ بنیانگذار نهاد آموزشی «راه قلم»، موسی شاهین؛ آواز خوان محلی، مرتضی بهبودی؛ خبرنگار و شمار دیگری از استادان و فعالان حقوق بشر هنوز در بند طالبان استند.

خواست‌ها برای آزادی فعالان حقوق بشر، خبرنگاران و هنرمندان تلویزیون آمو.

دکمه بازگشت به بالا