افغانستانجهانفن‌آوری

ادامه درگیری مسلحانه در سودان؛ ۲۵ تن کشته و ۱۸۳ تن دیگر زخمی شدند

درگیری مسلحانه میان دو جناح نظامی از روز شنبه در شهر خارطوم پایتخت سودان و شماری از شهرهای این کشور آغاز شد و همچنان ادامه دارد.

شبه‌نظامیان موسوم به «نیروهای پشتیبانی سریع» زیر نظر دولت سودان روز شنبه با ارتش این کشور وارد جنگ شد.

شبه‌نظامیان قصر ریاست جمهوری، مقر فرماندهی ارتش، فرودگاه بین‌المللی خارطوم و فرودگاه‌های شهر مروی در شمال و العبید در غرب این کشور را تصرف کرده‌اند.

یک جنگجوی شبه نظامیان پس از تصرف فرودگاه مروی گفت: «اولین چیزی که ما به مردم سودان اطمینان می‌دهیم این است که ما برای نیروهای مسلح نیامده‌ایم. مصری‌ها، نیروهای مسلح خائن در میدان شکست خورده‌اند، زیرا آنها مزدور هستند. حالا خدا را شکر کنترل را کامل در دست داریم. فرودگاه سقوط کرده است و اکنون در دست ماست و خداراشکر کاملا پیروز هستیم.»

در همین حال، شبه‌نظامیان روز شنبه تصاویری نیز منتشر کردند که نشان می‌دهد سربازان مصری تسلیم این گروه شده‌اند.

تا هنوز توضیح روشنی برای حضور نیروهای مصری در شهر مروی وجود ندارد، اما گفته می‌شود که نیروهای مصری و سودانی در پی تنش‌های دیپلماتیک با اتیوپی به طور دوره‌ای تمرین‌های نظامی مشترکی را در شمال این کشور برگزار می‌کردند.

از سویی هم ارتش سودان گفته است که با گروه شبه‌نظامیان می‌جنگند و هیچ گفتگو و مذاکره‌ای نخواهد کرد.

ارتش سودان در صفحه فیس‌بوک خودنوشته است که تا انحلال شبه نظامی «نیروهای پشتیبانی سریع» هیچ مذاکره یا گفت‌وگویی وجود ندارد.

تا هنوز روشن نیست که جنگ قدرت میان ارتش سودان و این نیروی شبه نظامی چه تعداد قربانی برجای گذاشته است. تا هنوز ۵۵ نفر به شمول ۱۷ غیرنظامی در این درگیری‌ها کشته شده‌اند.

همچنین رویترز گزارش داده است که تاکنون دست کم ۲۵ تن کشته و ۱۸۳ تن زخمی شده‌اند.

این درگیری‌ها به دنبال افزایش تنش بین ارتش و شبه نظامیان «نیروهای پشتیبانی سریع» بر سر ادغام این شبه نظامیان در ارتش و اینکه چه کسی باید بر این روند نظارت کند، رخ داده است.

دکمه بازگشت به بالا