افغانستانجهان

ادامه درگیری‌ها در سودان؛ تلفات به ۸۳ نفر رسید

درگیری مسلحانه میان ارتش و شبه‌نظامیان موسوم به «نیروهای پشتیبانی سریع» در سودان وارد سومین روز شد.

درگیری میان دو جناح نظامی سودان روز شنبه روی اختلاف نظر بر سر ادغام نیروهای شبه نظامی«نیروهای پشتیبانی سریع» در ارتش، به عنوان بخشی از اقدامات ارتش برای گذاری حکومت به دولت غیرنظامی، آغاز شد.

سازمان جهانی بهداشت در بیانیه‌ای اعلام کرده است که از ۱۳ آوریل تا هنوز دست ۸۳ نفر در خارطوم پایتخت، کوردوفن جنوبی، دارفور شمالی، در ایالت شمالی و شماری از منطقه‌های دیگر کشته و بیش از هزار تن نیز زخم برداشته‌اند.

این سازمان گفته است که هم اکنون درگیری‌های شدید در خارطوم ادامه دارد.

سازمان جهانی بهداشت همچنان از طرف‌های درگیر خواسته است که به بی طرفی مراقبت‌های بهداشتی احترام بگذارند و دسترسی نامحدود به امکانات بهداشتی را برای مجروحان در جریان درگیری تضمین کنند.

«نیروهای پشتیبانی سریع» گفته است که کاخ ریاست جمهوری سودان، فرودگاه بین المللی خارطوم و شماری از شهرهای دیگر و سایر تاسیسات حیانی مانند فرماندهی ارتش و فرماندهی نیروهای دریایی این کشور را تصرف کرده‌اند؛ ادعایی که ارتش آن را رد کرده است.

در همین حال، شاهدان می‌گویند که نیروهای مسلح سودان روز یکشنبه در این جنگ قدرت، دست بالا داشته و مواضع شبه نظامیان را هدف حملات هوایی قرار داده است.

از سویی هم، محمد حمدان داگالو، معاون رییس جمهور و فرمانده نیروهای واکنش سریع در حساب کاربری خود در شبکه های اجتماعی گفته است که هیچ تماسی با عبدالفتاح البرهان، رییس جمهور نظامی و رهبر ارتش سودان نداشته است.

رییس جمهور نظامی و معاون‌اش دو جناح اصلی درگیری های شدید در سودان هستند که نگرانی‌ها از تبدیل شدن این خشونت ها به یک جنگ داخلی تمام عیار وجود دارد.

درگیری‌های شدید، منجر به قطعی برق خارطوم شده و ساکنان پایتخت با کمبود آب و نان مواجه شده‌اند.

با این حال، هیات سازمان ملل در سودان گفته است که دو طرف برای توقف سه ساعته درگیری‌ها به توافق رسیدند تا غیرنظامیان از نقاط آسیب پذیر تخلیه شوند، اما این توافق پس از مدت کوتاهی نادیده گرفته شد و درگیری ها از سرگرفته شده است.

برنامه جهانی غذا نیز گفته است که به دنبال کشته شدن سه کارمندش، فعالیت بشردوستانه خود به طور موقتی به حالت تعلیق در آورده است.

دکمه بازگشت به بالا