افغانستانجهان

هند تا میانه‌های امسال به پرنفوس‌ترین کشور جهان مبدل خواهد شد

آسوشیتد پرس گزارش میدهد که براساس اطلاعات که امروز چهارشنبه ملل متحد پخش کرده است. هند که اکنون پس از چین دومین کشور پر جمعیت جهان است تا میانه های سال روان میلادی از چین پیشی خواهد گرفت.

بربنیاد این گزارش، قرار است هند ۱ میلیارد و ۴۲۸ میلیون جمعیت داشته باشد که در مقایسه با جمعیت پیش بینی شده ۱ میلیارد و ۲۵۷ میلیونی چین، ۲،۹ میلیون نفر بیشتر از جمعیت چین خواهد داشت.

پیش بینی میشود که افزایش شمار نیرو ی کار جوان در هند برای رشد اقتصادی این کشور مانند چین “سود جمعیتی” خواهد داشت.

کارشناسان افزایش نیرو ی کار جوان را یکی از دلایل رشد انقلابی اقتصادچین و مبدل شدن چین به یکی از قدرت های جهان میدانند.

هرچند کارشناسان به این باورند که رشد جوعیت در هند به شکوفایی اقتصادی این کشور کمک خواهد کرد اما آنان هشدار میدهند که در صورت افزایش شمار جوانان نیازمند به کار در مقایسه با شمار مشاغل در این کشور، این موضوع میتواند به یک مسئولیت جمعیتی تبدیل گردد.

به گفته بانک جهانی، در سه دهه اخیر میزان مرگ و میر در میان نوزدان در هند به شدت کاهش یافته است.

از سوی دیگر وانگ بینین سخنگوی وزارت خارجه چین، در واکنش به این گزارش ملل متحد می گوید که «سود جمعیتی یک کشور تنها وابسته به شمار آن نه بل وابسته به کیفیت آن نیز است».

آقای وانگ گفت:«همانطور که جمعیت مهم است، مهارت نیز مهم است… سود جمعیتی چین همچنان ناپدید نشده است، سود مهارتی همچنان وجود دارد و شتاب توسعه‌ای همچنان قوی است».

بر بنیاد برآورد ها، هند قرار بود تا آخر دهه روان میلادی پرجمعیت ترین کشور جهان شود، اما کاهش شمار کودکان در خانواده های چینی یکی از دلایل است که این امر خیلی زودتر از آنچه پیش بینی میشد اتفاق بیافتد.

 

دکمه بازگشت به بالا