اشرف غنی: متحد شویم، وگرنه نابود خواهیم شد

اشرف غنی، رئیس جمهور پیشین کشور در پیام عیدی خود مردم افغانستان را به اتحاد و همبستگی فراخوانده و گفته است، اکنون وقت آن است که دوباره فکر کنیم، «یا متحد شویم، وگرنه نابود خواهیم شد.»

در پیام آقای غنی که به صورت صوتی نشر شده، آمده است: در آن زمان ما چارچوب صلح شرافتمندانه را ارائه کردیم، و اگر بر اساس آن مذاکرات ملی بدون قید و شرط انجام می‌شد، و حکومت مشترک شکل می‌گرفت، اکنون این مشکلات پیش نمی‌آمد.

آقای غنی افزود، طرح ما صلح طالبان با ملت بود، اما به‌جای آن طالبان با جنگ سالاران صلح کردند و به همین دلیل نه صلح آمد و نه هم کشور آرام شد.

رئیس جمهور پیشین کشور همچنین گفت، فقر در کشور در حالی افزایش می‌یابد که رهبران طالبان در تاریخ حرکت‌های یاغی به افراد ثروتمند تبدیل می‌شوند. ثروت آنها از طریق غارت غیرقانونی درآمدهای ملی، قاچاق اسلحه و مواد مخدر تامین می شود.

وی راه بیرون رفت از وضعیت فقر زده را خودکفایی اقتصادی در کشور دانست که به گفته وی «با وصل حلقه قاره‌ها» قابل دسترس است.

غنی همچنین تاکید کرد، باید به راه‌های بدیل برای تغییر وضعیت فعلی اولویت داده شود. تاریخ شاهد این است هیچ ملتی با گدایی زنده نمانده‌است. حال باید ثابت شود که «سازمان مخفی طالبان» در وضعیت اقتصادی کشور شکست خورده‌ است.

آقای غنی افزود، با اعمال آخرین محدودیت‌ها برای کار زنان در موسسات، طالبان عملا روند حذف آنها از زندگی اجتماعی و اقتصادی را تکمیل کرد. شکی نیست که این اقدامات با محاسبات خاصی انجام می شود، تا کشور به سمت انزوای مطلق پیش رود و زندگی را برای شهروندان غیرممکن کند. برای تغییر وضعیت فعلی باید راه های بدیل را در اولویت قرار داد.

دکمه بازگشت به بالا