افغانستانجهان

امریکا در عملیاتی هوایی کارمندان سفارت خود را از سودان خارج کرد

شبه نظامیان «نیروهای واکنش سریع» سودان که از یک هفته به این سو در برابر ارتش این کشور می‌جنگد روز یکشنبه گفتند که شش هواپیما دیپلمات‌های امریکایی و خانواده‌هایشان را از خارطوم پایتخت سودان بیرون کشیده‌اند.

«نیروهای واکنش سریع» در اعلامیه‌ای تاکید کردند که عملیات تخلیه در هماهنگی با این نیروها صورت گرفته است.

در همین حال یک منبع آگاه که نخواست نامی از وی گرفته شود، در گفت‌وگو با رویترز تایید کرده است که نیروهای امریکایی تمامی شهروندان این کشور را از سودان خارج کرده‌اند.

از سویی ارتش سودان نیز گفته است که بریتانیا، فرانسه و چین نیز در عملیات‌ هایی شهروندان شان را از این کشور خارج خواهند کرد.

جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده روز شنبه (۲۲ آوریل) گفت که ارتش ایالات متحده عملیاتی را برای بیرون کشیدن پرسنل دولت ایالات متحده از خارطوم انجام داده است و افزود که واشنگتن به طور موقت عملیات سفارت خود را به دلیل درگیری با سودان به حالت تعلیق در می آورد.

او تاکید کرد که واشنگتن فعالیت سفارت امریکا را در خارطوم به حالت تعلیق درآورده است.

در همین حال، عربستان سعودی نیز روز شنبه شماری از شهروندان سعودی و خارجی را از سودان خارج کرد.

ارتش این کشور گفته است که در امر خارج کردن شهروندان خارجی از خارطوم همچنان ادامه می‌دهد.

این در حالی است که درگیری میان ارتش و «نیروهای واکنش سریع» سودان هفته گذشته آغاز شد و هزاران شهروند خارجی به شمول کارمندان سفارتخانه‌ها در سراسر این کشور گیر افتاده‌اند.

با آنکه دو طرف به مناسبت عید فطر یک آتش بس سه روزه اعلام کرده‌اند، اما هنوزم قسمت‌هایی از سودان شاهد درگیری میان دو طرف بوده‌اند.

سازمان جهانی بهداشت روز جمعه اعلام کرده است که در این درگیری ها تا هنوز دست کم ۴۱۳ نفر کشته و ۳هزارو ۵۵۱ تن دیگر زخم برداشته‌اند.

دکمه بازگشت به بالا