افغانستانجهان

ترامپ: خروج پر هرج و مرج امریکا از افغانستان به پوتین «جاه طلبی» داد

دانلد ترمپ مدعی شد، پس از خروج امریکا از افغانستان در سال ۲۰۲۱، ولادیمیر پوتین «تا حدی جاه‌طلبی بیشتری» پیدا کرد.

دانلد ترمپ، رئیس‌جمهوری سابق امریکا در مصاحبه‌ای با مارک لوین، وکیل و مجری آمریکایی از تلویزیون فاکس نیوز گفت: «به نظر من، آن دوره خروج – در واقع طوری که از افغانستان خارج شدیم – شرمسارانه‌ترین دوره بود و درواقع فکر می‌کنم ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه پس از این ماجرا تا حدی جسارت بیشتری پیدا کرد.»

ترمپ افزود که حضور امریکا در افغانستان «کافی» بود؛ اما ایالات متحده شانس خروجی «با شرافت و پرقدرت» را از دست داد.

رئیس‌جمهور سابق امریکا در ادامه گفت: «ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش امریکا نیز به دلیل این خروج باید تحت محاکمه نظامی قرار بگیرد. وقتی بنده رفتم، این خروج صورت گرفت. میلی باید محاکمه نظامی شود. آن‌ها مسئول این خروج هستند؛ لحظه‌ و موقعیتی که سربازان در اولویت اول قرار داشتند. حتی اگر از یک کودک پنج ساله درباره چنین استراتژی سوال کنی، می‌گوید که سربازان اولویت آخر هستند.»

دانلد ترمپ در این برنامه شرکت کرد تا کتاب جدیدش را تحت عنوان «نامه‌ها به ترامپ» تبلیغ کند؛ کتابی که شامل پیام‌ها و نامه‌هایی از سوی روسای جمهور و چهره‌های برجسته سیاسی و فرهنگی به این رئیس‌جمهوری سابق امریکا می‌شود.

ترمپ در این مصاحبه خیلی درباره پوتین صحبت نکرد؛ اما به رابطه پرتنش واشینگتن و مسکو پس از دستگیری روزنامه‌نگار وال استریت ژورنال به دلایل «اتهامات جاسوسی» اشاره کرد.

وی در عین حال با اشاره به گزارش‌های اخیر مبنی بر اقدام پوتین و استقرار تسلیحات هسته‌ای در بلاروس، افزود: آن‌ها (روسیه) فقط یک خبرنگار را دستگیر کردند. حدس می‌زنم چنین چیزی دهه‌هاست که رخ نداده بود. چه اتفاقی می‌افتد؟ به نظرم به دلیل قدرت تسلیحاتی به‌ویژه هسته‌ای یا سایر مسائل، در موقعیت بسیار خطرناکی قرار داریم.

ترمپ که به عنوان رئیس جمهور دو بار استیضاح شد و در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ شکست خورد، اکنون برای ریاست مجدد و انتخابات ۲۰۲۴ تلاش می‌کند و در این برنامه تصریح کرد: «بزرگترین افسوس نیکسون این بود، وقتی که با رسوایی واترگیت در دهه ۱۹۷۰ مواجه شد، مبارزه نکرد.»

دانلد ترمپ ۷۶ ساله اولین رئیس‌جمهوری سابق ایالات متحده امریکاست که با اتهامات کیفری مواجه است و در عین حال به عنوان یک نامزد برای انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور تلاش می‌کند.

دکمه بازگشت به بالا