افغانستانجهان

ترامپ: طالبان ۷۰۰ هزار میل جنگ‌افزار امریکایی به دست آورده‌اند

دونالد ترامپ، رییس جمهور پیشین امریکا، گفته است که طالبان پس از بیرون شدن نیروهای خارجی از افغانستان در سال ۲۰۲۱، به ۷۰۰ هزار میل جنگ‌افزار امریکایی دست یافته‌اند.

آی‌بی‌تی‌ روز سه‌شنبه، ۵ ثور، گزارش داده است که رییس جمهور پیشین امریکا این مطلب را در گفت‌وگوی اخیرش با فاکس‌نیوز بیان کرده است.

ترامپ گفته که نیروهای امنیتی پیشین افغانستان که توسط امریکا تجهیز شده بودند، تنها به ۴۰ هزار جنگ‌افزار نیاز داشتند؛ اما در پایان خروج این کشور از افغانستان، نظامیان پیشین افغان ۷۰۰ هزار سلاح امریکایی در اختیار داشتند.

رییس جمهور پیشین امریکا همچنان مدعی شده که کشورش تجهیزاتی به ارزش ۸۵ میلیارد دالر از جمله موترها، هواپیماها و تفنگ‌ها را به حکومت پیشین افغانستان داده است.

دونالد ترامپ با اشاره به طالبان گفته است: «آنان بقیه را می‌فروشند و ثروت‌اندوزی می‌کنند. ما این تجهیزات را آن جا گذاشتیم.»

او با تاکید بر بازگرداندن تجهیزات برجامانده امریکا در افغانستان گفته است: «من هر میخ را می‌خواهم، هر پیچ را می‌خواهم، هر پیچ و مهره‌ را می‌خواهم، من آن چادرهای بزرگ را می‌خواهم. من همه آن‌ها را می‌خواهم.»

ترامپ در حالی از فروش جنگ‌افزارهای امریکایی از سوی طالبان سخن می‌زند که اخیراً محمد اشرف‌ غنی، رییس جمهور پیشین افغانستان، در پیام عیدی‌اش گفت که رهبران طالبان با قاچاق سلاح ثروتمند شده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا