آموزشافغانستان

سفیر امریکا در سازمان ملل: طالبان برخلاف تعهدات‌شان به جهان، مانع کار و آموزش دختران و زنان شده‌اند

لیندا تامس گرینفیلد، سفیر امریکا در سازمان ملل متحد، گفته است که طالبان برخلاف تعهدات‌شان به جامعه جهانی، مانع کار و آموزش زنان و دختران افغان شده‌اند.

 سفیر ایالات متحده امریکا در سازمان ملل متحد ناوقت روز پنج‌شنبه، ۷ ثور، پس از صدور قطع‌نامه‌ نشست شورای امنیت این سازمان با نشر بیانیه‌ای از این قطع‌نامه استقبال کرده است.

او گفته است: «قطع‌نامه شورای امنیت سازمان ملل متحد که امروز به اتفاق آرا تصویب شد، پیامی روشن به طالبان می‌فرستد: ما سرکوب زنان و دختران افغان را محکوم می‌کنیم و خواهان لغو سریع فرامین غیرقابل دفاع شما هستیم.»

به گفته وی، در حالی‌که زنان و دختران افغان از حقوق بشری و آزادی‌های اساسی‌شان محروم هستند، جامعه جهانی خاموش نخواهد ماند.

به باور گرینفیلد، ممنوعیت علیه دختران و زنان «ظالمانه» است و این احکام افغانستان را از دست‌یابی به ثبات، رفاه اقتصادی و رشد آینده باز می‌دارد.

نماینده امریکا تصریح کرده است که طالبان، زنان و دختران را در معرض خطر افزایش خشونت مبتنی بر جنسیت و استثمار جنسی قرار می‌دهند و مانع رسیدن کمک‌های بشردوستانه نجات‌بخش به افغان‌هایی می‌شوند که نیاز مبرم دارند.

گفتنی است که شورای امنیت سازمان ملل متحد با صدور قطع‌نامه‌ای، محدودیت‌های وضع‌شده از سوی طالبان بر حق کار و آموزش زنان و دختران افغان را محکوم کرده و از این گروه خواستند تا ممنوعیت‌های اعمال‌شده را لغو کند.

با تسلط طالبان بر افغانستان، این گروه محدودیت‌های زیادی را بر زنده‌گی اجتماعی، فعالیت کاری و آموزشی زنان و دختران در این کشور وضع کرده است.

دکمه بازگشت به بالا