آموزشافغانستانپناهندگانجهان

گفتگوی وزیران خارجه امریکا و قطر در باره افغانستان

وزارت خارجه قطر می‌گوید که شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، صدراعظم و وزیر خارجه این کشور و آنتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا، در تماس تلفونی درباره تحولات تازه افغانستان گفتگو کرده‌اند.

این وزارت با نشر بیانیۀ به روز شنبه، 23 ثور گفته است: «در این تماس تلفونی، روابط دوجانبه بین دو کشور، آخرین تحولات افغانستان و تشدید تنش اخیر در سرزمین‌های فلسطینی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.»

در همین حال آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده امریکا نیز در توییتی از گفتگویش با صدراعظم و وزیر امور خارجه قطر خبر داده است.

وزیر خارجه امریکا در توییتش بدون اشاره به افغانستان گفته که او در گفتگو با با این مقام قطری از تلاش‌های مهم این کشور برای آتش بس و تلاش‌های مستمر برای پیشبرد امنیت و ثبات در منطقه تشکر کرده است.

وزیر خارجه امریکا گفته که با همتای قطری اش درباره خشونت در اسرائیل و غزه صحبت کرده است.

محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر خارجه قطر روز جمعه در راس هيأتی به افغانستان سفر کرده و با مقام‌های امارت اسلامی در قندهار دیدار کرده بود.

وزارت خارجه قطر گفته بود که محمد بن عبدالرحمان آل ثانی، در دیدار با مقام‌های امارت اسلامی درباره راه‌های حمایت از افغانستان برای کاهش اثرات بحران کنونی در زمینه‌های اقتصادی و بشردوستانه گفت‌وگو کرده است.

در همین حال سخنگوی امارت اسلامی نیز گفته که هیئت بلندپایه قطر در دیدار با محمد حسن آخند تعهد کردند که روابط و اعتماد با افغانستان را تقویت و در بخش‌های آموزش، صحت و مسائل اقتصادی همکاری کند.

اما فضل احمد معنوی، وزیر عدلیه حکومت پیشین افغانستان روز گذشته در توییتی نوشت که وزیر خارجه قطر حامل پیام امریکا و جهان به امارت اسلامی بود.

او گفته است که قطر «نقش دستیار امریکا در امور افغانستان» را بازی می‌کند.

آقای معنوی افزوده است که«مهلت» به پایان رسیده و امارت اسلامی به تعهدات خود از جمله قطع رابطه با گروه‌های تروریسی عمل نکرده است.

دکمه بازگشت به بالا