آموزشافغانستاناقتصادپناهندگانجهانزندگی

مواد منفجرناشده و ماین همچنان تهدیدی جدی برای غیرنظامیان در افغانستان است

کمیته بین المللی صلیب سرخ اخیراً گزارشی منتشر کرده است که نشان می‌دهد مواد منفجرناشده و ماین‌ها همچنان «تهدید بسیار واقعی و دایمی» برای غیرنظامیان به ویژه کودکان افغان در کشوری است که پس از چندین دهه جنگ داخلی، گواه بازگشت مردم به خانه‌های‌شان است.

به گفته محمد ناصر حیدری، آگاه خنثی‌سازی مهمات کمیته بین‌المللی صلیب سرخ، «کودکان بیشتر در معرض خطر برخورد با مهمات منفجرناشده قرار دارند.»

این نهاد بشردوستانه بین‌المللی خواستار کمک بیشتر جامعه جهانی برای کاهش تلفات ناشی از انفجار مهمات در افغانستان شده است.

به گفته کمیته صلیب سرخ، پس از تغییر رژیم در افغانستان، بسیاری از کشورها و سازمان‌های تامین‌کننده کمک‌های مالی خود را متوقف کرده‌اند که منجر به کاهش چشمگیر بودجه برای پاک‌سازی ملین‌ها شده است.

حیدری تاکید ورزید: «همچنان نیاز اساسی به کمک تخنیکی و مالی جامعه جهانی برای کاهش تلفات انسانی ناشی از انفجار مهمات در افغانستان وجود دارد.»

بنا به گزارش‌ها، از ژانویه ۲۰۲۲ تا ژوئن ۲۰۲۳، ۶۴۰ کودک در ۵۴۱ رویداد انفجاری در افغانستان کشته یا زخمی شده‌اند. این رقم حدود ۶۰ فیصد از کل تلفات غیرنظامیان را شامل می‌شود.

بیشتر بخوانید:

The post مواد منفجرناشده و ماین همچنان تهدیدی جدی برای غیرنظامیان در افغانستان است appeared first on تلویزیون چکاد – Chekad TV.

دکمه بازگشت به بالا