آموزشافغانستاناقتصادپناهندگانجهانزندگی

سرکوب خشونت‌آمیز اعتراضات زنان علیه تعطیلی آرایشگاه‌ها توسط طالبان

روز چهارشنبه ده‌ها تن از زنان و آرایشگران افغان در کابل در اعتراض به تصمیم اخیر طالبان مبنی بر تعطیلی آرایشگاه‌های زنانه، تظاهرات کردند.

اما این تظاهرات با خشونت شدید نیروهای امنیتی طالبان سرکوب شد. طبق گزارش‌ها، طالبان با شلیک هوایی، استفاده از چوب و گاز اشک‌آور و ضرب و شتم زنان معترض را متفرق کرده و تعدادی را بازداشت کردند.

یکی از معترضان گفته است: «طالبان دختران را لت کردند و موبایل‌هایشان را گرفتند.» معترض دیگری از بازداشت چندین آرایشگر خبر داده و گفته است «نمی‌دانیم سرنوشت آن‌ها چه خواهد شد.»

از سوی دیگر، سخنگویان طالبان اتهامات مبنی بر سرکوب خشونت‌آمیز تظاهرات را رد کرده‌اند. آن‌ها می‌گویند هیچ‌گونه خشونتی علیه معترضان اعمال نشده و تنها اقدامات لازم برای کنترل اوضاع انجام گرفته است. طالبان همچنان بر ضرورت تعطیلی آرایشگاه‌ها به دلایل شرعی و اجتماعی تاکید دارند.

پیش از این نیز طالبان چندین بار اعتراضات مدنی زنان را به شدت سرکوب کرده بود. دو هفته پیش این گروه دستور داد ظرف یک ماه تمام آرایشگاه‌های زنانه تعطیل شوند که منجر به بیکاری هزاران زن می‌شود.

سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشر و نمایندگان زنان از طالبان خواسته‌اند تا این دستور و سایر محدودیت‌ها علیه زنان را لغو کند. اما طالبان ضمن توجیه این اقدامات، همچنان بر سیاست‌های تبعیض‌آمیز خود اصرار دارد.

سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشر معتقدند محدودیت‌های طالبان بر زنان نقض آشکار حقوق انسانی آنان است و جامعه جهانی باید فشار بر طالبان را افزایش دهد تا این گروه به تعهدات بین‌المللی خود در قبال حمایت از حقوق زنان پایبند باشد.

بیشتر بخوانید:

The post سرکوب خشونت‌آمیز اعتراضات زنان علیه تعطیلی آرایشگاه‌ها توسط طالبان appeared first on تلویزیون چکاد – Chekad TV.

دکمه بازگشت به بالا