جهان

نخست‌وزیر پاکستان می‌گوید وضعیت مرزی هشداردهنده است

کاکار، نخست‌وزیر پاکستان می‌گوید وضعیت مرزی هشداردهنده است، اما هیچ تأخیر در انتخابات آتی وجود ندارد

انوار الحق کاکار، نخست وزیر موقت پاکستان در مصاحبه اخیر خود از وضعیت نگران کننده مرزی پاکستان ابراز نگرانی کرد. با وجود این، وی قاطعانه اعلام کرد که چالش‌های امنیتی در مرزهای بین‌المللی کشور منجر به تعویق انتخابات عمومی آتی نخواهد شد.

هنگامی که در مورد سناریوی احتمالی مورد سوال قرار گرفت، نخست وزیر موقت این نظرات را در مصاحبه با صدای آمریکا (VOV) اردو بیان کرد.

بیانیه نخست‌وزیر پاکستان با فشار فزاینده‌ای برای کمیسیون انتخابات پاکستان (ECP) برای اعلام فوری تاریخ انتخابات مطابقت دارد. ECP قبلاً به تأخیر فراتر از 90 روز پس از انحلال مجلس ملی در 9 مه اشاره کرده بود.

رئیس جمهور عارف علوی مجلس ملی را در ماه اوت به دنبال توصیه نخست وزیر سابق شهباز شریف، اندکی قبل از پایان دوره برنامه ریزی شده آن منحل کرد.

طبق قانون اساسی، انتخابات بعدی قرار بود ظرف 90 روز، در اوایل نوامبر به پایان برسد.

Image

با این حال، در ماه آوریل، کمیسیون انتخابات پاکستان (ECP) بازنگری حوزه های انتخابیه را بر اساس سرشماری دیجیتالی آغاز کرد. متعاقباً، عدم قطعیت فزاینده ای را احاطه کرده است که با تاخیر احتمالی آنها را به فوریه سوق می دهد.

نخست وزیر به سرویس اردو صدای آمریکا اطمینان داد که وضعیت امنیتی در امتداد مرزهای پاکستان باعث تاخیر در انتخابات آینده نخواهد شد.

او به مصاحبه کننده گفت: «در حال حاضر، من چنین امکانی را نمی بینم. «درست است که وضعیت نگران کننده ای در مرزهای شرقی و غربی وجود دارد که تهدید امنیتی و مکانیسم واکنش ما را افزایش داده است. با این حال، ما اطمینان داریم که وضعیت را کنترل خواهیم کرد و روند انتخابات را به طور همزمان تکمیل خواهیم کرد.»

کاکار وقتی در مورد اولویت‌های دولتش سؤال شد، مخالفت کرد و تأکید کرد که آنها به جای تمرکز بر نظرسنجی‌های ملی، به موضوعات مختلفی می‌پردازند.

وی ادامه داد: این درست نیست که بگوییم برای تسهیل انتخابات قدمی برنمی داریم. او گفت: «دولت موقت، الزامات کمیسیون انتخابات پاکستان را برآورده کرده و به طور کامل روزانه به آن کمک می کند.

وی تاکید کرد که نقش دولت موقت او شامل اعلام انتخابات نیست. مسئولیت آنها حمایت مالی و امنیتی از ECP بود. او همچنین اظهار داشت که دولتش از تصمیم دادگاه عالی مبنی بر حمایت از انتخابات در بازه زمانی 90 روزه حمایت خواهد کرد.

دکمه بازگشت به بالا