جهانویدئو

راه‌پیمایی بی‌سابقۀ «یک میلیونی» مخالفان دولت لهستان در ورشو برگزار شد

پانزده روز مانده به انتخابات پارلمانی لهستان، حدود یک میلیون نفر در راه‌پیمایی علیه دولت شرکت کردند. شهرداری پایتخت این راه‌پیمایی را «بزرگ‌ترین تظاهرات تاریخ ورشو» توصیف کرد.

گروه‌ها و نیروهای مختلف سیاسی که با دولت کنونی لهستانی مخالفند، توانستند حدود یک میلیون نفر را به خیابان بکشند. این راه‌پیمایی استثنایی با فراخوان دونالد توسک، نخست‌وزیر پیشین، رئیس پیشین شورای اروپا و رهبر «ائتلاف مدنی» انجام گرفت. «ائتلاف مدنی» مجموعه‌ای از نیروهای سیاسی لهستان است که همگی کم و بیش میانه‌رو هستند.

دونالد توسک نیز راه‌پیمایی روز یکشنبه را «بزرگ‌ترین تظاهرات سیاسی در تاریخ لهستان» و «بزرگ‌ترین تجمع سیاسی در جهان کنونی» دانست. او با حمله به دولت و حزب حاکم گفت: «لهستان سزاوار حکومت بهتری است، من ایمان دارم که لهستان حتی لایق بهترین‌هاست.»

راه‌پیمایان که محورهای اصلی شهر ورشو را پر کرده بودند، شعار می‌دادند «ما پیروز خواهیم شد!» با اینحال سرنوشت انتخابات روز ۱۵ اکتبر از هم اکنون معلوم نیست. طبق نظرسنجی‌ها، حزب «حق و عدالت» که به عوام‌گرایی (پوپولیسم) و ناسیونالیسم افراطی شهرت دارد، همچنان در صدر است و «ائتلاف مدنی» با اختلاف نسبتاً زیاد در رده دوم قرار دارد.

با اینحال کارشناسان سیاسی لهستانی معتقدند که در دو هفتۀ باقی مانده، احتمال تغییر نظر رأی‌دهندگان زیاد خواهد بود.

نزدیک به چهار ماه قبل، اپوزیسیون موفق شده بود که یک راه‌پیمایی نیم میلیونی به راه بیندازد. اما این‌بار استقبال مردم حتی برگزارکنندگان را تعجب‌زده کرد.

حزب «حق و عدالت» به ویژه در مورد حقوق بشر اختلافات زیادی با اتحادیه اروپا دارد. رهبر این حزب، یاروسلاو کاچینسکی، یک چهرۀ به شدت مذهبی و محافظه‌کار است و مخالفانش او را فردی «مرتجع، ضدآزادی و فاسد» توصیف می‌کنند.

رابرت بیدرون، رهبر حزب «چپ نوین» که عضو ائتلاف مدنی است به خبرنگاران گفت: «ما برای پیروزی آماده‌ایم. ما آماده‌ایم تا یک دولت دموکراتیک، مدرن و اروپایی تشکیل دهیم.»

دکمه بازگشت به بالا