افغانستان

سازمان ملل: آمار جانباختگان زلزله در ولسوالی زنده‌جان هرات ممکن است به ۳۲۰ نفر برسد

دفتر هماهنگی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل در افغانستان اعلام کرد که طبق بررسی‌های اولیه دست‌کم ۱۰۰ نفر در اثر زمین لرزه در ولسوالی زنده‌جان ولایت هرات جان باخته و ۵۰۰ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

این نهاد گفته ممکن است آمار جانباختگان زلزله روز شنبه در این ولسوالی به ۳۲۰ نفر برسد. سازمان ملل گفته این آمار تنها از هشت روستای این ولسوالی است. همزمان والی طالبان در هرات گفته بیش از ده روستای ولسوالی زنده‌جان هرات در نتیجه این زلزله ویران شده است.

دفتر هماهنگی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل (اوچا) در خبرنامه‌ای نوشت که در اثر زمین لرزه روز شنبه ۱۵ میزان، ۴۶۵ خانه در هشت روستای ولسوالی زنده جان هرات تخریب شده و ۱۳۵ خانه نیز آسیب دیده است.

طبق آمار اوچا این حادثه ۴۲۰۰ نفر را تحت تاثیر قرار داده است و ۲۱۰۰ نفر نیز آواره شده‌اند.

سازمان ملل گفته نزدیک به ۵۰۰ خانه در ولسوالی زنده‌جان تخریب شده است

این سازمان گفته حدود ۳۰۰ خانواده آواره مجبور شده‌اند در ساختمان‌های متروکه شهر هرات ساکن شوند.

این نهاد امدادی می‌گوید که محله وادکه در این ولسوالی بیشترین آسیب را دیده است.

دفتر هماهنگی کمک‌های بشردوستانه ملل متحد افزوده است که با ادامه تلاش‌های جستجو و نجات احتمال دارد رقم تلفات افزایش یابد.

این سازمان می‌گوید که نهادهای بشردوستانه تلاش‌های امدادی را برای رسیدگی به زلزله‌زدگان آغاز کرده است.

روز شنبه، ۱۵ میزان، زلزله‌ای به بزرگی ۶.۳ شمال‌غرب افغانستان را تکان داد. مرکز زمین‌شناسی امریکا گفته ولسوالی زنده‌جان ولایت هرات مرکز این زمین‌لرزه بوده است.

باشندگان هرات با ارسال تصاویری به افغانستان اینترنشنال گفتند که بیشتر مردم این شهر امشب (۱۵ میزان) به دلیل ترس از زلزله به پارک پناه برده‌ یا در بین موترهای شان در کنار خیابان‌ها به سر می‌برند.

دکمه بازگشت به بالا