افغانستان

اعلامیه جبهه مقاومت ملی، به مناسبت ۲۶ دلو، سال‌روز خروج قشون سرخ از افغانستان

٣٥ سال پیش از امروز، در بیست و ششم دلو/بهمن ۱۳۶۷ خورشیدی، آخرين عضو قشون سرخ اتحاد جماهير شوروى، از افغانستان خارج شد و با خروج او اشغال نظامی ده ساله کشور ما توسط ارتش سرخ به پایان رسید که یک روز مهم در تاریخ مبارزات آزادی‌بخش میهن ما به شمار می‌رود.

مردم افغانستان در مبارزه مسلحانه ده ساله برای آزادی کشور شان از اشغال نظامی یکی از ابرقدرت‌های زمان، متحمل رنج و محنت زیادی شد. میلیون‌ ها تن برای دفاع از سرزمین و ارزش‌های دینی و میهنی خود جان هاى شيرين شانرا از دست داده و يا معلول، یتیم، بیوه و بی‌فرزند شدند. يك سوم نفوس كشور مهاجر شد که داستان سیاه روزی ملت ما را تا کنون نیز پایانی نیست.

جنگ نابرابر اما شجاعانه و پیروزمندانه مردم ما در برابر ارتش سرخ نشان داد که وقتی یک ملت با عزم و ایمان راسخ و با اتحاد و همدلی برای تعیین سرنوشت شان و برای رهایی و آزادی و سربلندی اقدام كند، پیروز خواهد شد و قدرتمندترین ارتش جهان هم تاب مقابله با اراده یک ملت را نخواهد داشت.

اما با دریغ و درد که پیروزی بزرگ مردم ما با توطیه‌های دیگری مواجه شد که محصول آن ظهور گروه خون آشام و بی‌فرهنگى به نام طالبان بود که بالای زخم‌های مردم ما نمک پاشید و سی سال است که مداوم خون بی‌گناهان را می‌مکد و ملت رنجدیده ما را به رنج و مصیبت های بیشمار دیگری دچار ساخته است.

گروه قيرگون طالبان با عملكرد افراطى و تروريستى، طى سه دهه گذشته كشور ما را به چندين اشغال نيابتى و مستقيم كشور ها و گروه هاى تروريستى منطقه و فرامنطقه مواجه ساخته است. امروز نيز افغانستان تحت اشغال اين گروه اجير و نیابتی و ده ها گروه تروریستی منطقه اى و بین المللی قرار دارد و با تاسف كه بازيچه تنش هاى خطرناک ژئوپلیتیک قرار گرفته است.

اما چنان‌که در گذشته بارها مردم افغانستان در برابر اشغال و زورگویی ایستاده‌اند و به حاکمیت‌های مزدور و دست‌نشانده نه گفته اند، این بار نیز به گروه تروریستی و اجیر طالب اجازه نخواهند داد که حاکمیت نامشروع و ظالمانه را با تحمیل نقشه‌ها و اجنداهای بیگانگان بر مردم تحمیل کند.

جبهه مقاومت ملى افغانستان، با الهام از مبارزات آزادی‌بخش مردم ما در برابر اشغال و تجاوز و استبداد؛ با پیروی از مجاهدان و مبارزان بزرگ که نقش برجسته‌ای در رفع اشغال و آزادی کشور داشتند، و با آگاهی از اراده آزادی‌‌خواهانه و ضد استکباری مردم شریف افغانستان، علیه گروه تروریستی طالبان اعلام قيام و ايستادگى سرتاسرى نمود و خود را مصمم و متعهد به پایان اشغال سیاه می‌داند. جبهه مقاومت ملی، معتقد است که دوام استبداد داخلى به روش طالبانی، آخرین پيوندها و اعتماد ملی براى وحدت، همزیستی و همبستگی ملی را نابود می‌کند و مبارزه در برابر چنین گروهی، یک وجیبه ملی هر شهروند آگاه سرزمین ماست.

به اعتقاد ما، به منظور جلوگیری از جابجاسازی تروریستان خارجى در كشور و پایان اشغال و مظالم مختلف طالبان، راهی به غیر از تداوم مبارزه مسلحانه و مقاومت در برابر جهل و ترور وجود ندارد و وقت آن رسيده است تا تمام مردم افغانستان اعم از سياسيون، فعالين مدنى و نظامى بخاطر نجات كشور و مردم از اشغال و استبداد تا رسيدن به آزادى و عدالت صفوف شانرا فشرده تر سازند.

پیام ما به جامعه جهانی، به‌ویژه کشورهای منطقه، چنان‌که بارها گفته‌ایم، این است که در قبال وضعیت افغانستان برخورد مسوولانه‌تر داشته باشند و بجای جستجوی راه‌های تعامل آزمندانه مقطعى با یک گروه تروریستی و بدنام و ضد مردمی، که دوام زیادی نخواهد داشت، در جستجوی راه‌هایی باشند که در افغانستان یک نظام مردمی، مشارکتی و قانونی روی کار آید و خطر تروریزم، مواد مخدر، مهاجرت، گرسنگی و تشدید ناامنی و بی‌ثباتی برای افغانستان، منطقه و جهان از بین برود.

جبهه مقاومت ملی افغانستان
۲۶ دلو ۱۴۰۲- ۱۵ فبروری ۲۰۲۴

دکمه بازگشت به بالا