افغانستان

مولوی مجیب الرحمن انصاری چگونه کشته شد

ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی طالبان تأیید کرده است که مولوی مجیب‌الرحمان انصاری، خطیب مسجد جامع گازرگاه هرات در یک انفجار کشته شده است.
مجاهد نوعیت حمله را مشخص نکرده، اما عاملان آن را به انتقام‌گیری هشدار داده است. او همچنین گفته است که این رویداد را تحقیق و بررسی خواهند کرد.

فرماندهی امنیه‌ی طالبان در ولایت هرات گفته است که مولوی مجیب‌الرحمان انصاری حوالی ساعت ۱۲:۰۰ ظهر امروز (جمعه، ۱۱ سنبله) هنگام رفتن به مسجد هدف یک حمله‌ی انتحاری قرار گرفته است.

در اعلامیه آمده است که رویداد زمانی اتفاق افتاده است که «مجیب‌الرحمان انصاری از خانه خویش غرض ادای نماز جمعه بسوی مسجد در حال رفتن بوده که یک تن از انتحاری‌کنندگان حین دست‌بوسی ایشان، خود را منفجر» کرده است.

در اعلامیه همچنین آمده است که در این رویداد افزون بر خود انصاری، شماری از همراهان او نیز کشته شده‌اند.

در همین حال، یک منبع دیگر در اداره محلی طالبان در هرات در صحبت به رسانه ها گفت که در انفجار امروز در مسجد جامع گزرگاه هرات دست‌کم ۱۸ نفر به‌شمول مولوی مجیب‌الرحمان انصاری کشته و ۲۳ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

این منبع اما گفت که فرد انتحاری مواد منفجره را در بدن خود جاسازی کرده بود و آقای انصاری را هنگام خروج از مسجد هدف قرار داده است. به‌گفته‌ی این منبع، انصاری و شماری از محافظانش کشته شده‌اند.

با این حال، اداره محلی هرات نیز در اعلامیه‌ای گفته است که در این رویداد ۱۸ نفر به‌شمول مولوی مجیب‌الرحمان انصاری و یک برادر او به نام حبیب‌الرحمان انصاری کشته و ۲۳ نفر دیگر زخمی شده‌اند. طبق این اعلامیه، نماز جمعه امروز در مسجد جامع گازرگاه توسط فضل‌الرحمان انصاری، برادر دیگر مجیب‌الرحمان انصاری اقامه و ادا شده است.

منابع در هرات می‌گوید که آمار تلفات انفجار امروز ابتدایی است و امکان افزایش آن وجود دارد. به‌گفته‌ی منابع، پس از وقوع این رویداد، شمار زیادی از ساکنان هرات به ورودی شفاخانه حوزوی هرات هجوم برده و نیروهای طالبان در تلاش متفرق‌کردن آنان هستند.

مولوی انصاری کی بود؟
مولوی مجیب‌الرحمان انصاری، ملا امام مسجد گازرگاه شریف در هرات بود. او از حامیان اصلی قدرت گرفتن طالبان بود و حتا مدعی دیدار با ملا هبت‌الله آخندزاده نیز شده بود.

او دیدگاه افراطی در مورد نحوه پوشش زنان داشت و هرازگاهی اقدام به موضع‌گیری در این مورد می‌کرد. او از ملاهای تندروی شناخته می‌شد که اظهاراتش در زمان حکومت پیشین بارها واکنش‌برانگیز شده بود.

انصاری در ماه حوت ۱۳۹۹ خورشیدی در اظهاراتی گفته بود هر کس که از نظام [جمهوری] حمایت کند، مرتکب گناه کبیره شده است. او همچنان گفته بود که علمای دینی که نظام کنونی را تأیید می‌کنند، از جمله علمای یهود و نصارا هستند.

مجیب‌الرحمان انصاری در گردهمایی بزرگ علما و بزرگان قومی حامی طالبان که در تاریخ ۹ سرطان امسال در خیمه لویه جرگه در کابل برگزار شده بود، نیز گفته بود کسی که در برابر حکومت طالبان سر بلند کند باید گردن زده شود.

گروهی داعش مسئولیت این انفجار را بر عهده گرفته است.

مولوی مجیب‌الرحمان انصاری در حالی در حمله‌ی انتحاری در مسجد جامع گازرگاه هرات هدف قرار گرفت که دقایقی پیش از وقوع حمله او با ملا عبدالغنی برادر، معاون نخست‌وزیر طالبان در یک نشست اقتصادی در هرات اشتراک کرده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا