افغانستانزندگی

اوچا: افغانستان همچنان با یک بحران پیچیده بشردوستانه مواجه است

دفتر هماهنگی امور کمک‌های بشری ملل متحد (اوچا) با نشر گزارشی گفته که افغانستان همچنان با یک بحران پیچیده بشردوستانه از جمله اثرات جنگ درازمدت، فقر، ناامنی غذای، بلایای طبیعی و تغییرات آب و هوایی مواجه است.

این نهاد روز(دوشنبه، ۱۰ثور) با نشر گزارشی در صفحه ایکس گفته که پلان نیاز‌های بشردوستانه و پاسخگویی افغانستان در سال ۲۰۲۴ با «شکاف مالی شدید» رو به رو است.

در گزارش آمده است که در سال ۲۰۲۴ ، حدود ۲۳.۷ میلیون نفر از جمله ۵.۹ میلیون زن و ۵.۴ میلیون مرد به کمک های بشردوستانه نیاز دارند.

به گفته دفتر هماهنگی امور کمک‌های بشری ملل متحد با وجود شدت نیاز‌های موجود در افغانستان از مقدار ۳.۶ میلیارد دالر بودجه درخواست شده برای کمک به ۱۷.۳ میلیون تن افراد آسیب‌پذیر فقط ۲۳۸ میلیون دالر آن دریافت شده است.

اوچا هشدار داده که وضعیت بشردوستانه در افغانستان وخیم بوده و بدون کمک های اهداکننده فوری و مستمر، افراد آسیب پذیر به ویژه زنان، کودکان و سالمندان با عواقب بالقوه وخیم روبرو خواهند شد.

طبق گزارش منتشر شده برای حدود ۲۶.۳ میلیون نفر تحت حمایت غذایی و معیشتی،۱۶.۵ میلیون نفر با مراقبت های بهداشتی، ۹.۹ میلیون نفر با WASH، 5.7 میلیون کودک و زنان باردار/شیرده با کمک تغذیه،۳.۵ میلیون نفر تحت حمایت حمایتی، ۲میلیون کودک با آموزش و ۱میلیون نفر با سرپناه اضطراری و اقلام غیرخوراکی در سال ۲۰۲۳ کمک صورت گرفته است.

این در حالی است که شماری از نهاد‌های کمک کننده به افغانستان از افزایش آمار نیازمندان در کشور هشدار داده‌اند.

 

دکمه بازگشت به بالا