افغانستان

متقی: طالبان دست تعامل خود را به‌ سوی جهان دراز می‌کنند

سرپرست وزارت امور خارجه طالبان با نوشتن مقاله‌ای گفته که این گروه آماده است تا با در نظر گرفتن منافع مشترک، بار دیگر دست تعامل مثبت خود را به‌ سوی جهان دراز کند.

در مقاله امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه طالبان که روز پنج‌شنبه، ۳ حمل، در پایگاه خبری الجزیره نشر شده، آمده است که آنان معتقد به گفت‌وگو و تبادل‌ نظر هستند، اما این اقدام باید از هر دو طرف انجام شود.

او از جامعه جهانی خواسته است تا «استقلال افغانستان» را حرمت کنند؛ زیرا حساسیت‌های دینی و فرهنگی افغانستان به رویکرد محتاطانه نیاز دارد.

به گفته سرپرست وزارت خارجه طالبان، هر دولتی که نسبت به این حساسیت‌ها تعادل مناسب را حفظ نکرده باشد، در نهایت با مشکل‌های جدی مواجه شده است.

او گفته است: «این درسی است که تاریخ معاصر ما بارها و بارها بر آن تاکید کرده است.»

متقی نوشته است: «ما فکر می‌کنیم که یک فرصت منحصر به فرد برای آغاز نزدیکی بین افغانستان و جهان به وجود آمده است.»

وی افزوده است: «ما تنوع و تاریخ غنی خود را جشن می‌گیریم و به آن افتخار می‌کنیم. ما اعتقادی به تحمیل خواست اکثریت بر اقلیت نداریم. از نظر ما، هر شهروند کشور جزو جدایی‌ناپذیر یک کل جمعی است.»

به باور متقی، سیاست خارجی طالبان مبتنی بر رویکرد متوازن و مستقل خواهد بود که از درگیری در رقابت‌های جهانی و منطقه‌ای جلوگیری کند.

متقی نگاشته است: «ما فرصت‌هایی را برای منافع مشترک و هم‌زیستی مسالمت‌آمیز براساس اصل برابری و احترام دنبال خواهیم کرد.»

گفته‌های متقی در حالی بیان می‌شود که ملا هبت‌الله آخوندزاده، رهبر گروه طالبان، پیش از این در دیدار با رییسان منابع بشری وزارت‌خانه‌های زیر کنترل این گروه، دستور داده است تا مردم را آماده جنگ‌های بیرون‌مرزی کنند و روزی او طالبان را برای جهاد جهانی خواهد فرستاد.

این در حالی است که کشورهای جهان همواره پیش‌شرط‌هایی مانند مراعات کردن حقوق بشر و برداشتن ممنوعیت علیه زنان و دختران را برای تعامل با طالبان گذاشته‌اند.

دکمه بازگشت به بالا