افغانستانجهان

کوریای شمالی یک پهپاد تهاجمی زیردریایی را آزمایش کرد که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای را دارد

رسانه‌های دولتی کوریای شمالی گزارش داده‌اند که این کشور یک پهپاد تهاجمی زیردریایی را با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای آزمایش کرده‌ است که می‌تواند موج بزرگی از رادیواکتیف را راه‌اندازی کند.

رویترز به نقل از رسانه‌های دولتی کوریای شمالی روز جمعه، ۲۴ مارچ، گزارش داده که این پهپاد Haeil یا سونامی نام دارد و برای حمله‌های مخفیانه زیرآبی در «آب‌های دشمن» ساخته شده و می‌تواند بنادر عملیاتی اصلی نیروهای مخالف را از طریق انفجار و ایجاد موج رادیواکتیف بزرگ از بین ببرد.

کیم‌جونگ‌اون، رهبر کوریای شمالی، جریان آزمایش این‌ پهپاد را نظارت کرده است.

خبرگزاری دولتی کوریای شمالی گفته است: «این پهپاد تهاجمی هسته‌ای زیرآبی را می‌توان در هر ساحل و بندری مستقر کرد یا توسط یک کشتی کوچک برای عملیات یدک‌کش کرد.»

در همین حال، یک مقام نظامی کوریای جنوبی گفته که آنان در حال تجزیه و تحلیل ادعاهای کوریای شمالی در این زمینه هستند. از سوی دیگر، یک مقام امریکایی به رویترز گفته است که هیچ نشانه‌ای از آزمایش هسته‌ای در آب‌های شبه‌جزیره کوریا وجود ندارد.

تحلیل‌گران به این باورند که اگر کوریای شمالی برنامه آزمایش‌های هسته‌ای خود را از سر بگیرد، مسلماً آزمایش کلاهک‌های هسته‌ای در دستور کار خواهد بود.

این در حالی است که نیروهای نظامی امریکا و‌ کوریای جنوبی برای پاسخ به تهدیدهای موشکی کوریای شمالی، در هفته‌های گذشته چند رزمایش هوایی و زمینی مشترک انجام دادند.

 

دکمه بازگشت به بالا