افغانستانجهان

بلینکن در معرض احضار به مجلس سنای امریکا قرار دارد

کمیته روابط خارجی مجلس سنای امریکا از وزارت امور خارجه این کشور خواست تا روز دوشنبه هفته آینده گزارشش در مورد آنچه در زمان خروج از افغانستان گذشته است را ارایه دهد.

جلسه استماعیه کمیته روابط خارجی مجلس سنای امریکا در مورد خروج از افغانستان روز پنج‌شنبه، ۳ حمل، برگزار شد و در آن منشی آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا، از سوی مایکل مک‌کال، رییس این‌ کمیته، مورد پرسش قرار گرفت.

مک‌کال از وزیر امور خارجه امریکا خواست تا در مورد حمله انتحاری در کمپ ابی میدان هوایی کابل و نیز در مورد چرایی مخالفت کارمندان سفارت امریکا در کابل با خروج عجولانه از افغانستان توضیح دهد.

بلینکن اگر تا روز دوشنبه، ۷ حمل، به این‌ کمیته توضیح ندهد، به مجلس سنای امریکا احضار خواهد شد.

اعضای این‌ کمیته وزارت امور خارجه امریکا را به سهل‌انگاری در ارایه پاسخ به نامه‌های مجلس سنا در خصوص خروج از افغانستان متهم کرده است.

مک‌کال گفته است: «من تا پایان روز دوشنبه به شما فرصت می‌دهم تا [در مورد چرایی مخالفت ۲۳ کارمند سفارت در افغانستان در مورد سیاست خروج از کابل] به این کمیته و این کنگره پاسخ ارسال کنید.»

در همین حال، منشی آنتونی بلینکن گفته است که در حال تهیه گزارش هزار صفحه‌ای در مورد روند خروج از افغانستان هستند و آن را به مجلس ارایه خواهند کرد.

کمیته روابط خارجی مجلس سنای امریکا همچنان از وزارت امور خارجه این‌ کشور خواسته تا جزییات تماسی را که اعضای سفارت در مورد مخالفت‌شان با سیاست خروج به مقام‌های این‌ وزارت فرستاده‌اند و به‌شدت طبقه‌بندی شده است، در اختیار این‌ کمیته قرار دهد.

در حمله انتحاری داعش بر کمپ ابی در کابل در هنگام روند تخلیه شهروندان، نزدیک به ۲۰۰ شهروند افغانستان و ۱۳ سرباز امریکایی کشته شدند.

گفتنی است که از چندی به این‌سو خروج عجولانه از افغانستان زیر ذره‌بین اعضای جمهوری‌خواه مجلس سنای امریکا قرار گرفته است.

دکمه بازگشت به بالا