افغانستانجهان

ترکیه: انقره مشکلی با عضویت فنلند در ناتو ندارد

سخنگوی رجب طیب اردوغان گفت، انقره از پارلمان ترکیه انتظار دارد پروتکل تصویب کاندیداتوری فنلند در ناتو را تصویب کند چون ترکیه در روابط خود با هلسینکی مشکلی ندارد.

روز پنجشنبه کمیسیون پارلمانی ترکیه در امور سیاستگذاری خارجی پروتکلی را درباره تایید درخواست عضویت فنلند در ناتو تصویب و برنامه‌هایش را برای تاییدیه نهایی در صحن پارلمان اعلام کرد.

ابراهیم کالین، سخنگوی رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه به شبکه خبری NTV گفت: کمیسیون پارلمانی در امور سیاستگذاری خارجی این پروتکل را تصویب کرده است. ما انتظار داریم که مجمع بزرگ ملی یا همان پارلمان ترکیه آن را تصویب کند. ما مشکلی با روند عضویت فنلند در ائتلاف نظامی ناتو نداریم.

در این میان، وی این را هم عنوان کرد که ترکیه تصمیم نهایی درباره عضویت سویدن در ناتو نگرفته و گفت: همه چیز به اقدامات استکهلم بستگی دارد.

سخنگوی اردوغان افزود: ما درها را برای عضویت سویدن در ناتو نبسته‌ایم. روند و سرعت آن به طور کامل به خود استکهلم و اقداماتی که انجام می‌دهد،‌ بستگی دارد.

این مقام مسئول ترکیه همچنین هشدار داد واشنگتن نباید تلاش کند تا روند درخواست عضویت فنلند و سویدن را به خرید جنگنده‌های اف-۱۶ ربط دهد.

کالین ادامه داد، انقره در صورتی که این خرید انجام نشود جایگزین‌هایی دارد.

اوایل مارچ ۲۰۲۳، گروهی دو حزبی از سناتورهای امریکایی به جو بایدن، رئیس جمهور این کشور تاکید کردند تا فروش ۲۰ میلیارد دالری جنگنده‌های اف-۱۶ به ترکیه را تا زمانی به تاخیر بیندازد که انقره ورود و عضویت هلسینکی و استکهلم را در ناتو تایید کند.

وزارت خارجه امریکا در فبروری سال روان میلادی اعلام کرده بود که از این توافق حمایت می‌کند اما کانگرس هم باید با آن موافق باشد.

دکمه بازگشت به بالا