افغانستانجهانعکس

تظاهرات علیه اصلاحات بازنشستگی در فرانسه ادامه دارد: 27 نفر بازداشت شدند

اعتراضات پس از تصویب اصلاحات بحث برانگیز بازنشستگی فرانسه ادامه دارد. ۲۷ نفر در اعتراضات جاری در سراسر کشور به ویژه در شهر پاریس، پایتخت این کشور بازداشت شدند.

در دهمین روز از اعتراضات فرانسه، صدها هزار معترض در مرکز پاریس و شهرهای دیگر فرانسه به سرک ها آمدند. این تظاهرات در اعتراض به اقدام امانوئل مکرون برای تغییر قانون متقاعدی از طریق اختیارات ویژه خود است.

اعتراضات علیه اصلاحات حقوق بازنشستگی که بدون رای گیری در فرانسه در پارلمان تصویب شد، ماه ها است که ادامه دارد. بسیاری از مردم دوباره در بسیاری از شهرها مانند رن، بوردو، تولوز و نانت، به ویژه پایتخت پاریس، به خیابان ها آمدند. تظاهرکنندگان پلاکاردهایی با مضامین «فرانسه عصبانی است» و «خیابان خم نخواهد شد» در دست داشتند. به دلیل اعتراضات، حدود 13 هزار پلیس در سراسر کشور مشغول به کار بودند.

کارگران راه‌آهن در پاریس دست به اعتصاب زده‌اند و در لیون و یکی از بزرگترین ایستگاه‌ها در کنار ریل‌های قطار مظاهره کردند.

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه تغییر در قوانین متقاعدی از جمله افزایش سن متقاعدی از ۶۲ به ۶۴ سال را با استفاده از اختیارات ویژه قانونی و بدون تصویب در پارلمان (مجمع ملی) تبدیل به قانون کرده است.

روز سه‌شنبه پولیس فرانسه حضور پرشماری داشته و گفت که می‌خواهد از تکرار خشونت‌های روز پنج‌شنبه جلوگیری کند.

بزرگترین کنفدراسیون اتحادیه‌های کارگری در فرانسه از رئیس‌جمهور فرانسه خواسته است که تغییر قانون متقاعدی را متوقف کند. این اتحادیه می‌گوید میلیون‌ها تن با افزایش میانگین سن متقاعدی به ۶۴ سال مخالفند.

دولت فرانسه می‌گوید بر سر این قانون متقاعدی با اتحادیه مذاکره نخواهد کرد؛ اما موضوعات دیگر قابل مذاکره است.

مکرون که در هر دو نبرد انتخاباتی ریاست جمهوری خود وعده انجام اصلاحات قانون متقاعدی را داده بود، می‌گوید برای حفظ تعادل مالی کشورش نیاز به این تغییر است.

در تظاهرات پیشین، پولیس ضدشورش در مواردی به گاز اشک‌آور و موتر آب‌پاش متوسل شده و برخی از معترضان هم در مواردی با پرتاب سنگ با پولیس درگیر شدند و اقدام به آتش زدن اماکنی چون پاسگاه‌های پولیس کردند. در جریان اعتراضات پنج‌شنبه شهرداری بوردو در جنوب غربی فرانسه به آتش کشیده شد.

به گزارش روزنامه گاردین، اعتراضات سه‌شنبه در پاریس و نانت مسالمت‌آمیز برگزار شد و اکثر معترضان با سر دادن شعارهایی خواستار لغو تغییرات جدید شدند؛ اما در برخی از شهرهای بزرگ، مردان نقاب‌پوش یا کلاه‌پوش با پولیس درگیر شدند.

Fransa’da emeklilik reformuna karşı protestolar sürüyor: 27 gözaltı

در پاریس، پولیس اقدام به شلیک گاز اشک‌آور و بازداشت معترضان کرد و بسیاری به حمله و غارت یک سوپرمارکت‌ متهم شده‌اند. دست‌کم تا عصر سه‌شنبه ۲۲ معترض راهی بازداشت شدند.

براساس گزارش خبرگزاری فرانسه، معترضان در شهر نانت واقع در غرب فرانسه به سمت نیروهای امنیتی اجسامی را پرتاب می‌کردند که پاسخ نیروهای امنیتی به آنها گاز اشک‌آور بود. یک شعبه بانک به آتش کشیده شد و سطل‌های کثافات در نزدیکی ساختمان محکمه هم به آتش کشیده شدند.

Fransa’da emeklilik reformuna karşı protestolar sürüyor: 27 gözaltı

پولیس لیون در جنوب شرقی فرانسه از موترهای آب‌پاش استفاده کرد. در لیل، پولیس پس از تخریب ایستگاه‌های بس از گاز اشک‌آور استفاده کرد. در بوردو برخی از افراد کلاهدار آتش روشن کرده و اجسامی پرتاب کردند. در تولوز، پولیس از موتر آب‌پاش استفاده کرد.

Fransa’da emeklilik reformuna karşı protestolar sürüyor: 27 gözaltı

به نظر می‌رسد میزان مشارکت در اعتراضات در سرتاسر فرانسه کمی کمتر از آخرین روز اعتصابات و اعتراضات پنج‌شنبه گذشته باشد. وزارت کشور فرانسه اعلام کرد که ۷۴۰ هزار تن در اعتراضات سرتاسر فرانسه شرکت کردند.

Fransa’da emeklilik reformuna karşı protestolar sürüyor: 27 gözaltıFransa’da emeklilik reformuna karşı protestolar sürüyor: 27 gözaltıFransa’da emeklilik reformuna karşı protestolar sürüyor: 27 gözaltıFransa’da emeklilik reformuna karşı protestolar sürüyor: 27 gözaltı

دکمه بازگشت به بالا