افغانستانجهانفن‌آوری

تاکید اردوغان بر اصلاحات در شورای امنیت سازمان ملل

اردوغان با تاکید بر اصلاحات فراگیر و جامع در شورای امنیت سازمان ملل گفت: نظمی که سرنوشت بشریت را به پنج کشور محدود می‌کند، پایدار نیست.

به گزارش برگزاری آناتولی، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در یک ضیافت افطار با حضور سفرای خارجی و دیپلمات‌ها گفت: نظم کنونی که سرنوشت بشریت را برعهده تنها پنج کشور گذاشته بادوام نیست. این یک نیاز فوری و ضروری برای شورای امنیت است تا با یک فهم جامع و فراگیر اصلاحاتی در آن صورت گیرد.

وی افزود، ترکیه اکنون در حال برداشت دستاوردهای سیاست خارجی کارآفرینانه و بشردوستانه خود است و چندین کشور برای کمک به ترکیه پس از زلزله ششم فبروری در جنوب کشور هستند.

رئیس جمهور ترکیه با اشاره به جنگ روسیه در اوکراین نیز احتمال حفظ صلحی عادلانه را بین دو طرف طرح کرد. ترکیه از بابت لفاظی‌ها، حیله‌گری‌های سیاسی و دیپلماتیک گروه‌های تروریستی آگاه است و آنها را از نزدیک رصد می‌کند.

وی ادامه داد: همانطور که ما موافق تسلیم کشورمان توسط یک کریدور تروریستی نیستیم، به طور قطع اجازه انجام اقدامات دیگر را هم نمی‌دهیم.

اردوغان در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به اهانت‌های اخیر به قرآن نیز گفت، این غیرقابل قبول است. این یک جرم آشکار از روی نفرت است. این اقدامات مجرمانه که هم دو میلیارد انسان را آزار می‌دهد و هم باعث بروز خشم و عصبانیت آنها می‌شود باید به سرعت متوقف شود.

دکمه بازگشت به بالا