افغانستانجهانفن‌آوری

کوریای شمالی راکت بالستیک شلیک کرد

مسوولان نظامی کوریای جنوبی گفته‌اند که کوریای شمالی امروز (پنج‌شنبه، ۱۳ اپریل) نوع جدیدی از راکت بالستیک دوربرد را پرتاب کرده که باعث ایجاد ترس در شمال جاپان شده است. هرچند در ادامه مشخص شد که این پرتاب هیچ خطری نداشته است.

یک مقام نظامی کوریای جنوبی گفته است که به نظر می‌رسد این راکت سلاح جدیدی بوده که در رژه نظامی اخیر کوریای شمالی به نمایش گذاشته شده و احتمالاً از سوخت جامد استفاده می‌کند.

براساس گفته‌های ارتش کوریای جنوبی، این راکت حدود هزار کیلومتر (۶۲۰ مایل) پرواز کرده و آن را یک «تحریک بزرگ» خوانده است.

ارتش کوریای جنوبی همچنان اعلام کرده که در حالت آماده باش قرار دارد و از نزدیک با متحد اصلی خود، یعنی امریکا در این رابطه همکاری می‌کند.

کاخ سفید پیشتر در بیانیه‌ای آزمایش راکت بالستیک دوربرد توسط کوریای شمالی را به شدت محکوم کرده بود.

همه راکت‌های بالستیک قاره‌پیمای کوریای شمالی که تاکنون شناخته شده‌اند، با سوخت مایع کار می‌کنند و راکت‌هایی با سوخت جامد که بتوان آن‌ها را از خشکی یا از روی زیردریایی پرتاب کرد، مدت‌ها است که جزو آرزوهای جاه‌طلبانه کیم جونگ اون، رهبر کوریای شمالی، بوده است. نگهداری و حمل و نقل چنین راکت‌هایی آسان‌تر و پایدارتر هستند و این راکت‌ها سریع‌تر نیز برای پرتاب آماده می‌شوند. در مقابل شناسایی و انهدام آن‌ها دشوارتر است.

یک تحلیلگر ارشد دفاعی امریکا به خبرگزاری رویترز گفته کوریای شمالی پیشتر راکت‌های کوتاه‌برد با سوخت جامد را آزمایش کرده بود، اما این نخستین باری است که این کشور دست به پرتاب راکت دوربرد با سوخت جامده زده است..

دکمه بازگشت به بالا