افغانستاناقتصادجهان

منوچهری: طالبان زعفران ایران را به‌نام افغانستان صادر می‌کنند

فرشید منوچهری، دبیر شورای ملی زعفران ایران، طالبان را متهم کرده که زعفران این کشور را به‌نام افغانستان صادر می‌کنند.

رسانه‌های ایرانی به نقل از دبیر شورای ملی زعفران این کشور جمعه‌شب، ۲۵ حمل، گزارش داده‌اند که بخشی از زعفران ایران از راه‌های قاچاق و غیرقانونی وارد افغانستان شده و سپس با نام و برند ملی این کشور به بازارهای دیگر صادر می‌شود.

فرشید منوچهری گفته است: «قاچاقچی زعفران این محصول را با قیمت صادرکننده رسمی از بازار می‌خرد، اما دیگر هزینه‌هایی همچون ضایعات، اخذ مجوز صادرات از سازمان استاندارد، تعرفه گمرکی در کشور مقصد و … را مانند صادرکننده رسمی نمی‌پردازد. گذشته از این، صادرکننده موظف است ارز حاصل از صادرات خود را از طریق نرم‌افزار عرضه کند، اما قاچاقچی می‌تواند ارز خود را در بازار آزاد بفروشد.»

منوچهری افزوده که تحریم‌های بانکی سبب شده تا صادرکننده‌گان زعفران پول‌های‌شان را از طریق صرافی‌ها بپردازند و این امر سبب افزایش هزینه برای تجار شده، در حالی که قاچاقچیان از این هزینه بی‌نیاز هستند.

دبیر شورای ملی زعفران ایران اختلاف ارزی در صادرات رسمی و غیررسمی این کالای تجارتی را سبب دور ماندن تاجران از رسیدن به اهداف مورد نظر دانسته و تاکید کرده که آنان در رقابت ناگزیر به عقب‌نشینی می‌شوند.

ایران در حالی طالبان را به تقلب در صادرات زعفران متهم کرده است که در حکومت پیشین اتهام مشابه به تاجران ایرانی از جانب افغانستان وارد می‌شد.

طالبان تا کنون در این مورد ابراز نظری نکرده‌اند.

این در حالی‌ است که زعفران افغانستان به دلیل کیفیت خوب در رقابت‌های جهانی در سال‌های گذشته، توانسته جایگاهش را ثابت کند. در آخرین مورد در سال ۱۳۹۹، زعفران افغانستان مقام نخست را در جهان به دست آورد.

دکمه بازگشت به بالا