افغانستانجهان

گروه بین‌المللی بحران: محرومیت زنان از تحصیل و کار یک فاجعه است

گروه بین‌المللی بحران گفته است که منع کردن تحصیل دختران و کار زنان در دفترهای سازمان ملل متحد و سازمان‌های غیردولتی، یک تراژدی برای نیمی از جمعیت نه، بل یک فاجعه برای همه افغانستان است.

گروه بین‌المللی بحران روز سه‌شنبه، ۲۹ حمل، با نشر اعلامیه‌ای گفته است که به ‌دلیل محدودیت‌های طالبان بر زنان، افغانستان تا از کمترین میزان کمک‌های بشری در جهان رنج می‌برد.

گرایم سمیت، مشاور ارشد گروه بحران در افغانستان، گفته است که محدودیت‎‌های طالبان بر زنان، کمک‌کننده‌گان بین‌‌المللی را متحیر ساخته و موانعی را برای ارسال کمک ایجاد کرده است.

او اضافه کرده که افغانستان همچنان با یکی از ترسناک‌ترین بحران‌‎های بشری خود در تاریخ مواجه است.

به باور گروه بین‌المللی بحران، برای پرداختن به این بحران، لازم است برخی کنار آمدن‌های شوار از سوی مقام‌های طالبان و جامعه جهانی صورت گیرد.

آقای سمیت از طالبان نیز خواسته است تا محدودیت‌ها علیه زنان را از میان بردارند.

پیش از این گروه بین‌المللی نجات نیز گفته بود که بدتر شدن رفتار طالبان منجر به قطع ناگهانی کمک‌های بین‌المللی می‌شود که به‌شدت به میلیون‌ها افغان آسیب می‌رساند.

این نهاد از سیاست‌گذاران غربی خواسته بود تا از زنان و دختران افغان دفاع کنند.

گروه بین‌المللی نجات تصریح کرده بود که طالبان باید راه بهتری برای تصمیم‌گیری بیابند و تا زمانی‌ که این اتفاق نیفتد، آینده افغانستان تاریک به نظر می‌رسد.

گفتنی است که با روی‌کارآمدن طالبان در افغانستان، این گروه محدودیت‌های زیادی را بر زنده‌گی اجتماعی دختران و زنان وضع کرده‌ است.

طالبان دختران را از رفتن به مکتب و دانشگاه منع کرده‌اند و اجازه کار کردن زنان در نهادهای داخلی و خارجی را نیز نمی‌دهند.

دکمه بازگشت به بالا